zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Enea Operator zrealizuje inwestycje sieciowe w aglomeracji poznańskiej

Strona główna > Archiwa wpisów > Enea Operator zrealizuje inwestycje sieciowe w aglomeracji poznańskiej

Data
Tagi

Enea Operator podpisała umowę na realizację nowych inwestycji sieciowych w aglomeracji poznańskiej na ponad 44,5 mln zł. Za tę kwotę wybudowane zostaną dwie nowe linie wysokiego napięcia 110 kV oraz rozdzielnia sieciowa na poznańskim Garaszewie, wraz z wyprowadzeniami.

Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji poznańskiej, poprzez stworzenie nowego układu powiązań sieci elektroenergetycznej wysokiego napięcia, pomiędzy należącą do Polskich Sieci Elektroenergetycznych stacją transformatorową 400/110 kV Kromolice, a Poznaniem. Pozwoli to poprawić warunki zasilania nie tylko dla miasta, ale również dla ościennych gmin.

To dla nas bardzo ważny projekt i kluczowe inwestycje dla Poznania. Wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego i reagowanie na rozwój dużych ośrodków miejskich to jeden z ważniejszych obowiązków naszej spółki. Podpisana umowa pokazuje jak poważnie do nich podchodzimy – powiedział Jarosław Popowski, dyrektor poznańskiego oddziału Enei Operator.

W ramach projektu Enea Operator zbuduje linie wysokiego napięcia relacji Kromolice – Gądki w układzie jednotorowym oraz Kromolice – Nagradowice i Kromolice Swarzędz w układzie dwutorowym. Powstanie również nowa Rozdzielnia Sieciowa Garaszewo wraz z wyprowadzeniami w kierunku Głównych Punktów Zasilających (GPZ) Bema i Żegrze oraz powiązaniem z GPZ-ami Starołęka i Żegrze. Wyłonionym w przetargu wykonawcą projektu została firma PBE Elbud Warszawa.

Inwestycja realizowana jest przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi VII Poprawa bezpieczeństwa energetycznego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Umowa o dofinansowanie została zawarta w grudniu 2016 roku z Instytutem Nafty i Gazu, pełniącym rolę Instytucji Wdrażającej. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 22,5 mln zł.


Czytaj również:

Enea Operator uruchomiła nowy GPZ w Wielkopolsce

PGE Dystrybucja modernizuje sieć by przyłączać źródła OZE

Więcej miedzi w kablach i przewodach elektrycznych? Analiza środowiskowa

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.