Gmina Busko-Zdrój zainwestowała w fotowoltaikę

Data
Tagi

Na terenie gminy Busko-Zdrój na obiektach gminnych i powiatowych powstało 17 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 324 kW.

Dzięki inwestycji w rozproszone instalacje PV, zrealizowanej w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, miejscowości w regionie o uzdrowiskowym charakterze chcą poprawić jakość powietrza i zadbać o środowisko naturalne.

Podobne instalacje powstały też na terenie gmin Wiślica, Pińczów, Nowy Korczyn, Stopnica i Sędziszów oraz powiatu buskiego.

Łącznie na w 32 obiektach użyteczności publicznej zainstalowano systemy fotowoltaiczne o mocy ponad 700 kW.

Instalacje wyposażono miedzy innymi jedno- i trójfazowe inwertery szeregowe o mocy od 2kW do 30kW firmy ABB. Inwertery te mają funkcję blokowania przesyłu nadwyżki energii do sieci, co jest szczególnie ważne dla jednostek użyteczności publicznej, które w związku z ograniczeniami prawnymi nie mogą oddawać ani odsprzedawać nadwyżki energii.

Dodatkowo inwertery zostały wyposażone w karty monitorujące VSN300 Wifi Logger Card, pozwalające na zdalną kontrolę ilości wygenerowanej energii. Są one połączone z systemem Aurora Vision, który monitoruje pracę wszystkich inwerterów w czasie rzeczywistym, co znacznie usprawnia serwisowanie całej instalacji i zwiększa jej bezpieczeństwo.