zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Minister energii: Polska stawia na różnorodność źródeł wytwórczych w elektroenergetyce

Strona główna > Archiwa wpisów > Minister energii: Polska stawia na różnorodność źródeł wytwórczych w elektroenergetyce

Energetyka zrównoważona to energetyka oparta na różnych źródłach wytwórczych, która pozwala zapewnić wystarczającą ilość mocy w systemie oraz stabilność dostaw do odbiorców – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas poniedziałkowej  dyskusji na Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia konferencji podkreślił jak ważna jest długofalowa polityka budowania nowych i modernizacja istniejących zasobów mocy elektrycznej.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest obecnie wdrażany rynek mocy. Stwarza on warunki do stabilnego funkcjonowania i modernizacji istniejących źródeł wytwórczych, budowy nowych elektrowni oraz magazynów energii – powiedział.

Podczas panelu dyskusyjnego „Polska polityka energetyczna – priorytety unijne vs polskie cele strategiczne” minister energii podkreślił, że chciałby uniknąć stawiania na wytwarzanie energii elektrycznej z jednej technologii.

Postawienie na rozwój jednokierunkowy, niezależnie czy miałaby być to energetyka jądrowa, OZE, gazowa czy węglowa – do której Polska jest w sposób naturalny uwarunkowana, nie może być uważany za strategię odpowiedzialną i zrównoważoną. Polska stawia na różnorodność źródeł wytwórczych w elektroenergetyce. W przygotowywanej przez nas Polityce Energetycznej Polski jest miejsce na stabilny rozwój wszystkich źródeł energii – podkreślił.

Jednocześnie szef resortu energii dodał, że bez wdrożenia energetyki jądrowej Polska nie będzie w stanie osiągnąć celów redukcji emisji CO2 wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Minister Tchórzewski zaznaczył również, że zrównoważona energetyka to utrzymanie niezależności energetycznej i stabilności systemu.

Podobną opinię na ten temat wygłosił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, zwrócił on uwagę, że energetyka jest dla Polski i dla Europy nie tylko kwestią gospodarczą, ale też bezpieczeństwa i wskazywał jak energetyka wiąże się z rozwojem gospodarczym i jakie są tego skutki.

Gospodarka UE rośnie, a to skutkuje większym zużyciem energii. Jeśli Europa chce konkurować z resztą świata, musi inwestować w tzw. efektywność energetyczną, na przykład w nowe technologie zmniejszające zużycie energii – ocenił.

W jego opinii zapotrzebowanie na efektywność w energetyce trzeba potraktować jako szansę na rozwój innowacyjnego przemysłu.

W dyskusji brał udział również minister środowiska Henryk Kowalczyk, który zwrócił uwagę, że polityka klimatyczno-energetyczna UE jest bardzo ambitna i nie należy się spodziewać zmiany w kierunku obniżania ambicji redukcyjnych. W jego ocenie trzeba jednak stawiać sobie cele możliwe do zrealizowania.

Minister Kowalczyk wspomniał też, że dla realizacji celów redukcyjnych konieczne jest wpisanie w ramy polityki klimatycznej UE rozwiązań, które zapewnią poszczególnym państwom członkowskim margines elastyczności i umożliwią swobodne kształtowanie miksu energetycznego, w sposób gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilną dostępność energii dla odbiorców.


Polska pod presją unijnych zobowiązań OZE

Jak będzie się zmieniał polski miks energetyczny

Forum Energii o tym jak przygotować Polskę na wzrost OZE

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.