Jak pozbyć się przykrego zapachu i wilgoci w łazience

Data
Tagi

Nowe budynki są wyposażone w system wentylacji, który w sposób ciągły zapewnia świeże powietrze w całym domu i wszystkich mieszkaniach z osobna. Starsze budynki nie posiadają jednak tego rodzaju wentylacji. To właśnie ich najczęściej dotyczy problem utrzymywania się przykrego zapachu oraz wilgoci w łazience. Powstaje pytanie, jak najlepiej usuwać nieprzyjemne zapachy oraz wilgoć z łazienki i toalety? Jedną z możliwości jest otwarcie okna, ale to powoduje znaczne straty ciepła i nadmierne zużycie energii. Inną jest stosowanie odświeżaczy powietrza, te jednak nie rozwiązują problemu wilgotności. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zainstalowanie wentylatora łazienkowego.

Maico-469720_00_1000

Przykład wentylatora łazienkowego
(Źródło ilustracji: Maico)

nuflow_be__135176975

Przykry zapach w toalecie lub łazience może zepsuć dobry
nastrój (Źródło ilustracji: nuflowe.be)

Wentylator łazienkowy
W sklepach dostępne są wentylatory łazienkowe o typowych wymiarach 15 x 15 cm, które można instalować w ścianie lub w suficie. Są one wyposażone w okrągły wylot, do którego można przyłączyć sztywny przewód wentylacyjny lub rurę spiro.

W przypadku montażu na ścianie zewnętrznej wylot jest zaopatrzony w osłonę z ruchomą żaluzją. Wywiewane powietrze otwiera żaluzję. Kiedy wentylator nie pracuje, żaluzja zapobiega przenikaniu deszczu lub wtłaczaniu powietrza wskutek wiatru. Przy wyprowadzeniu wentylacji na dach budynku stosuje się kominki wentylacyjne.