zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Raporty BP i Bloomberga. OZE rośnie, węgiel w odwrocie

Strona główna > Archiwa wpisów > Raporty BP i Bloomberga. OZE rośnie, węgiel w odwrocie

Data
Tagi

W ubiegłym tygodniu zostały opublikowane dwa ważne raportu odnośnie energetyki na świecie “Statistical Review of World Energy 2017” autorstwa koncernu BP oraz New Energy Outlook 2017 przygotowany przez agencję Bloomberg. Wskazują one na zmierzch węgla i wzrost znaczenia energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Jak wskazuje agencja Bloomberg w swoim raporcie, źródła odnawialne zdominują w ciągu najbliższych 20 lat sektor wytwarzania energii.

Inwestycje na ten cel w perspektywie do 2040 mają sięgnąć 7,4 bln USD, co ma stanowić około 72 proc. wydatków na inwestycje w branży.

Najwięcej, bo ok. 3,3 bln USD mają pochłonąć wydatki na inwestycje w energetykę wiatrową, a około 2,8 bln USD w źródła solarne. W efekcie do 2040 roku energia słoneczna i wiatrowa mają stanowić 48 proc. mocy zainstalowanej i odpowiadać za 34 proc. wytwarzanej energii elektrycznej. Podczas gdy obecnie jest to odpowiednio 12 proc. i 5 proc.

W ubiegłym tygodniu ukazał się też raport BP, z którego wynika między innymi, że w 2016 roku odnotowano wzrost konsumpcji ropy naftowej na świecie, wyniósł on średnio 1,6 miliona baryłek dziennie , czyli 1,6 proc., powyżej średniej z 10 lat.

Jednak jak sygnalizuje w komentarzu do raportu prezes BP Robert Dudley, do 2035 r. można się spodziewać spadku popytu na ropę o co najmniej 1,5 mln baryłek dziennie. Prezes tłumaczy, że będzie to miedzy innymi efekt rosnącej liczby samochodów z napędem elektrycznym, których liczba do 2035 roku przekroczy 100 mln sztuk.

Z danych BP wynika, że w 2016 roku światowe zużycie gazu ziemnego wzrosło o 63 mld metrów sześciennych, czyli 1,5 proc. co oznacza niższy wzrost od średniej ostatnich dziesięciu lat, która jest na poziomie 2,3 proc. Jeśli chodzi o zużycie gazu w UE, to wzrosło był zdecydowanie wyższy i wniósł 7,1 proc. (30 mld m sześc.) i był najwyższy od 2010 roku.

Dane przedstawione przez BP wskazują jednocześnie, że zużycie węgla na świecie w ubiegłym roku spadło o 53 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej (mln toe), czyli o 1,7 proc. i był to drugi kolejny rok spadku. Największe spadki konsumpcji węgla zaobserwowano w USA (33 mln toe, spadek o 8,8 proc.) i Chiny (26 mln toe, 1,6 proc.). Zużycie węgla w Wielkiej Brytanii spadło o połowę (o 52,5 proc., 12 mln toe).

W 2016 roku udział węgla w globalnym zużyciu energii pierwotnej spadł do 28,1 proc i był to najniższy udział od 2004 roku.

Światowa produkcja węgla spadła o 6,2 proc., czyli o 231 mln toe, z czego najwyższy spadek odnotowały Chinach – o 7,9 proc. (140 mln toe). Produkcja w Stanach Zjednoczonych spadła o 19 proc. (85 mln toe).

Natomiast zużycie energii z OZE (z wyłączeniem elektrowni wodnych) w 2016 r., wzrosło o 14,1 proc. czyli o 53 mln toe, ale wzrost był niższy od średniej z ostatnich dziesięciu. W tym okresie konsumpcja energii z hydroelektrowni wzrosła o 2,8 proc. (27,1 mln toe), a wyprodukowanej w elektrowniach jądrowych o 1,3 proc. w 2016 r., czyli o 9,3 mln toe.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.