zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Meksyk: ciepło dla kopalni miedzi z energii promieniowania słonecznego

Strona główna > Wszystkie publikacje > Energia słoneczna (PV) > Meksyk: ciepło dla kopalni miedzi z energii promieniowania słonecznego

Firma Arcon-Sunmark ogłosiła zakończenie drugiego projektu kopalni miedzi ogrzewanej energią ze słońca. We wrześniu 2016 r. Duńska firma zainstalowała kolektory słoneczne o powierzchni 6,270 m2 (4.4 MWth) w La Parreña w środkowym Meksyku. Według notatki prasowej z 30 września instalacja słoneczna pokryje 58% zapotrzebowania kopalni na ciepło. Instalacja składa się z 456 kolektorów, każdy o powierzchni prawie 14 m2 oraz zbiornika o pojemności 660 m3. Pierwszy projekt tego typu, 39,300 m2 (27,5 MWth) paneli,  został ukończony jako wspólne przedsięwzięcie, w kopalni Gabriela Mistral w Chile w 2013 r. Zgodnie z informacją prasową, ta największa instalacja solarna dostarczająca ciepła do procesu, wyprodukowała 142,000 MWh energii w pierwszych 35 miesiącach pracy, co odpowiada wartości 1,112 kWh na m2 w roku.

Inwestorem projektu La Parreña jest Meksykańska grupa górnicza Peñoles, jeden z najważniejszych producentów srebra rafinowanego na świecie. Hans Grydehøj, International Sales Executive w Arcon-Sunmark, mówi, że projekt został opracowany przez kierownictwo firmy w Danii, a następnie sprzedany jako rozwiązanie pod klucz grupie górniczej.

W przeciwieństwie do projektu Gabriela Mistral w Chile, projekt Meksykański nie jest zarządzany przez dostawcę rozwiązania. „Instalacja o powierzchni 6,270 m2 jest zbyt mała, aby mogła być kontrolowana przez Przedsiębiorstwo Usług Energetycznych (ESCO)”, tłumaczy Grydehøj. Kierownik działu sprzedaży potwierdził również, że rynek dostarczania ciepła z instalacji solarnych oraz zastosowania energii słonecznej na dużą skalę w Ameryce Łacińskiej jest aktualnie rozwijany przez Pampa Elvira Solar z Chile. Pampa Elvira została założona w 2013 r. jako konsorcjum Arcon-Sunmark i Chilijskiej Energía Llaima.

„Promieniowanie słoneczne jako źródło energii w przemyśle górniczym ma duży potencjał ze względu na znaczne korzyści ekonomiczne i środowiskowe”, mówi Grydehøj we wspomnianej informacji prasowej. Inwestycja początkowa Peñoles ma zwrócić się w ciągu czterech lat, jednak dokładna kwota inwestycji nie została ujawniona.

Pytany o studium przypadku kopalni Gabriela Mistral w Chile, kierownik działu sprzedaży tłumaczy, że wydajność kolektorów słonecznych to 142,000 MWh (1,112 kWh.m2a). Ta wartość odpowiada prawie dokładnie energii wykorzystywanej w procesie wydobycia (straty rozdziału i magazynowania są bardzo małe). W fazie planowania, przewidywano wydajność 1,250 kWh/m2. Ogólnie rzecz biorąc, instalacja słoneczna pokrywa docelowe 80% zapotrzebowania na ciepło w procesie rafinacji elektrolitycznej miedzi w kąpieli kwasowej. „Jeśli temperatura przekroczy dopuszczalny zakres wartości lub udział energii słonecznej będzie poniżej limitu, naliczone zostaną odpowiednie opłaty”, potwierdza Ian Nelsen w wywiadzie dla solarthermalworld.org. Wywiad dostępny jest tutaj.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.