zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Moc w rezerwie: przyłączenie i pierwsze testy 1MW baterii jako dużego zasobnika energii

Strona główna > Wszystkie publikacje > Inne > Moc w rezerwie: przyłączenie i pierwsze testy 1MW baterii jako dużego zasobnika energii

Transformacja energetyczna zwiększa ryzyko wahań w regionalnych sieciach elektroenergetycznych. Zastosowanie magazynów energii tj. dużych baterii może zapewnić stabilność sieci w przyszłości. Mogą one oddawać zmagazynowaną energię ponownie do sieci lub czasowo zasilać odbiorców końcowych. Przykładem integracji i badania zastosowań dużych magazynów  energii jest mobilny system baterii   o mocy 1 MW, który został zainstalowany w Instytucie Fraunhofera IFF w Magdeburgu w Niemczech. Jednym z badanych scenariuszy było całkowicie odłączenie kompleksu biurowego od sieci i przeście na zasilanie wyspowe z użyciem magazynu energii.

Fabryki potrzebują energii. Ich linie montażowe działają często przez całą dobę. Idealnie jeśli energia potrzebna do tych procesów będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Konwencjonalne elektrownie muszą jednak zapewnić ciągłość dostaw energii, szczególnie wtedy kiedy warunki pogodowe nie pozwalają na dostarczenie wystarczającej mocy przez turbiny wiatrowe i ogniwa słoneczne. Skutecznym rozwiązaniem mogą być systemy magazynów energii, które gromadzą i przechowują nadmiarowe moce ze źródeł odnawialnych i oddają je do sieci aby zniwelować np. wahania napięcia. Co więcej, mogą one być przydatne dla firm, ponieważ umożliwiają użycie niedrogiej zmagazynowanej energii, aby pokryć okresy wysokiego zużycia, podczas których dodatkowa kosztowna energia musi być dostarczona przez konwencjonalne jednostki i sieć przesyłową.

Pierwsze testy przeprowadzone z użyciem 1 MW baterii zintergowanej z siecią kompleku biurowego pokazały, że jest możliwe “odłączenie” budynku od publicznej sieci zasilania i wykorzystanie wyłącznie magazynu energii. Wszystkie procesy, takie jak: prace badawcze w laboratoriach i pomieszczeniach biurowych oraz funkcje budynku przebiegały normalnie. Bateria może również świadczyć dalsze usługi sieciowe, które będą testowane w lokalnym systemie inteligentnego zarządzania energią, tak aby znaleźć jak najwięcej zadań dla zasobnika energii, a przez to szybciej zamortyzować wysokie koszty inwestycyjne.

Zademonstrowano w ten sposób, że wykorzystanie dużych magazynów energii może obecnie oraz w przyszłości wspomagać stabilność i ciągłość zasilania u odbiorców końcowych, w szczególności w sieciach z dużym udziałem zdecentralizowanych, odnawialnych źródeł energii.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.