zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rola miedzi w niskoemisyjnej gospodarce

Strona główna > Wszystkie publikacje > Elektrotechnika > Rola miedzi w niskoemisyjnej gospodarce

Miedź doskonale przewodzi ciepło i prąd, jest trwała oraz przyjazna dla środowiska. Technologie na niej oparte wydają się być niezbędne do osiągnięcia celów gospodarki niskoemisyjnej.

Właściwości miedzi takie jak wysoka przewodność elektryczna, trwałość czy przetwarzalność czynią z niej kluczowy surowiec dla europejskiej gospodarki. Rola miedzi może się jeszcze zwiększyć, ponieważ oparte na niej technologie pomagają budować niskoemisyjną gospodarkę. Unia Europejska coraz śmielej stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii, energetyki rozproszonej i prosumenckiej oraz na podnoszenie efektywności energetycznej. Pomóc w tym może miedź, ponieważ wykorzystujące ją technologie zwiększają efektywność energetyczną w kluczowych obszarach takich jak przemysł, energetyka i budownictwo. Warto dodać, że miedź może być wielokrotnie przetwarzana bez utraty właściwości. Dwie trzecie z 550 mln ton miedzi wyprodukowanej od roku 1900 są nadal w użyciu.

header_32

Technologie oparte na miedzi mogą przyczynić się do obniżenia emisji CO2 zarówno w energetyce, jak i w budownictwie. Szacuje się, że wykorzystując doskonałą przewodność elektryczną miedzi, w ciągu następnych 10-20 lat będzie można zmniejszyć emisję CO2 o 100 mln ton rocznie. Jeśli w tych szacunkach uwzględnimy rozbudowę solarnych technologii grzewczych oraz wymianę starych transformatorów (ukryci konsumenci energii) na nowoczesne i energooszczędne, zbudowane z uzwojeń z miedzi, możliwe będzie dalsze znaczące obniżenie emisji CO2. Warto też dodać, że optymalizacja kabli elektroenergetycznych pod kątem strat przekrojów to roczna oszczędność energii rzędu 35 TWh. Przekłada się to na zmniejszenie emisji CO2 o 14 mln ton. – Wdrożenie technologii opartych na miedzi będzie koniecznością, jeżeli Unia Europejska ma osiągnąć ambitne wskaźniki redukcji dwutlenku węgla do roku 2050. Innej drogi nie widzę – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. Jak komentują eksperci, niektóre z tych technologii mogą być zastosowane już teraz. Inne, takie jak energetyka wiatrowa czy zelektryfikowanie procesów cieplnych, wymagają dalszego rozwoju.

Warto dodać, że np. przestawienie przemysłu na układy napędzane silnikami energooszczędnymi może przynieść oszczędność energii elektrycznej do 200 TWh i redukcję emisji CO2 o ok. 80 mln ton rocznie. W okresie od 1990 roku do dziś europejscy producenci miedzi nieustannie inwestowali w nowoczesne, energooszczędne techniki produkcji. Przyczyniło się to do ograniczenia zużycia energii przy produkcji tego metalu o 60 proc. Trwają prace nad dalszą poprawą efektywności procesów technologicznych. W wielu zakładach prowadzone są badania nad budową instalacji energii odnawialnej, spodziewany jest także stopniowy wzrost wskaźników recyklingu. Technologie oparte na miedzi mogą w ciągu następnych sześciu lat zredukować  emisję CO2 o ponad 150 mln ton rocznie. Jeśli oszczędności te będą stale rosnąć, mogą do roku 2050 obniżyć całkowitą emisję CO2 Unii Europejskiej o 25 proc., tj. o ponad 1 100 mln ton.

Plan1Rys. 1. 7 Technologii bazujących na miedzi, które mogą ograniczyć emisję CO2 w Europie o ponad 1100mln ton rocznie.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.