zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Recykling miedzi. Oszczędność energii i mniejsza emisja CO2

Strona główna > Wszystkie publikacje > Efektywność energetyczna > Recykling miedzi. Oszczędność energii i mniejsza emisja CO2

Według Międzynarodowej Grupy Badawczej Miedzi (ICSG), około 50% miedzi wykorzystywanej w Europie pochodzi z recyklingu. Nasze zapotrzebowanie na miedź jest w coraz większym stopniu zaspokajane przez recykling metali.

Recykling pomaga zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na metale (+250% od lat 60-tych XX wieku), jednocześnie zmniejszając wpływ ich produkcji na środowisko oraz zapewniając zrównoważony rozwój i dostępność dla przyszłych pokoleń.

CZYTAJ: Miedź i recykling. Pięć właściwości, które czynią ją wyjątkową

Komputer zawiera około 1,5 kg miedzi, typowy dom około 100 kg, a turbina wiatrowa 5 ton. Biorąc pod uwagę, że miedź może być w pełni poddana recyklingowi i ponownie użyta, bez utraty wydajności, mamy wszelkie powody, aby zapewnić, że nasze produkty i odpady miedziane są prawidłowo przetwarzane po zakończeniu ich okresu użytkowania. W końcu miedź ze  smartfona może być potem wykorzystana jako część instalacji w domu.

ZOBACZ: Miedziane instalacje elektryczne. Zobacz, dlaczego warto postawić na miedź

Recykling miedzi i gospodarka odpadami stały się ważną częścią łańcucha dostaw, utrzymując zasoby lokalne, tworząc lokalne miejsca pracy, oszczędzając miejsce na wysypiskach i zachęcając do recyklingu innych materiałów.

Recykling – oszczędność energii i mniejsza emisja CO2

Recykling miedzi jest bardzo efektywnym sposobem ponownego wprowadzenia cennego materiału z powrotem do gospodarki. Wymaga do 85% mniej energii niż produkcja pierwotna. Na całym świecie oszczędza 100 milionów MWh energii elektrycznej i 40 milionów ton CO2 rocznie.

CZYTAJ: Energetyka wiatrowa. Zobacz raport

W 2014 r. w Europie ponownie wykorzystano 2,1 mln ton miedzi, pochodzącej z produktów wycofanych z eksploatacji i bezpośrednio z recyklingu odpadów fabrycznych. Ten zwiększony recykling miedzi jest napędzany przez wzrost wykorzystania metalu na całej planecie oraz przez popyt na pionierskie technologie firm europejskich światowej klasy, pozwalające na zwiększenie wydajności rafinacji złomu wtórnego (niskiej jakości) oraz przetwarzania na bezpośrednią topliwość złomu miedzi o wysokiej czystości.

Miedź jest powszechnie wykorzystywana w sprzęcie codziennego użytku i nowoczesnych technologiach (produktach produktów high-tech, instalacjach elektrycznych, silnikach, systemach solarnych i inteligentnych budynkach).

POLECAMY: Miedź nadaje się w 100% do recyklingu

Od połowy lat 60-tych XX wieku światowy popyt na miedź rafinowaną wzrósł o ponad 250% (z 5 mln do 20 mln ton). Produkcja górnicza pozostaje niezbędna do zaspokojenia tego rosnącego popytu. Zapewnienie dostępności wystarczającej ilości miedzi dla przyszłych pokoleń, będzie wymagało zwiększenia poziomu odzysku i recyklingu, a także znacznych inwestycji w górnictwie.

CZYTAJ: Miedź napędza zrównoważony rozwój. 10 dowodów

 

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.