zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Instalacja i naprawa kabli elektroenergetycznych: miedź czy aluminium

Łatwość gięcia

Miedziane żyły kablowe mają mniejszy przekrój poprzeczny w porównaniu z żyłami aluminiowymi o takiej samej znamionowej obciążalności prądowej, zatem ich gięcie i kształtowanie przy łączeniu i zakończaniu kabli, jest łatwiejsze.

Kruchość

Miedź jest mniej krucha niż aluminium. Jest to szczególnie widoczne w przypadku kabli trójżyłowych, kiedy np. zachodzi potrzeba manipulowanie żyłami w celu uzyskania prawidłowej kolejności faz. Im większa jest średnica żył kabla, tym trudniej je zginać i kształtować dla zachowania właściwych odstępów w głowicach/przedziałach kablowych.

Przykładowo, czasami nie ma możliwości zakończenia trójżyłowego kabla z żyłami aluminiowymi o przekroju 300 mm2 w typowej głowicy kablowej, podczas gdy jest to możliwe w przypadku trójżyłowego kabla z żyłami miedzianymi o przekroju 185 mm2. W przypadku trójżyłowego kabla aluminiowego o przekroju 300 mm2 lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie trójżyłowej mufy lub trójpalczastej głowicy kablowej i wprowadzanie pojedynczych żył (z długimi końcówkami) do mufy lub głowicy. Alternatywnym rozwiązaniem może być wyspecyfikowanie i zaprojektowanie większej głowicy, co dla pewnych rodzajów urządzeń nie zawsze jest możliwe.

“Płynięcie na zimno”

Aluminium posiada właściwość określaną jako “płynięcie na zimno”, polegającą na tym, że ma skłonność do wypływania pod naciskiem z końcówek zaprasowywanych, co powoduje poluzowanie połączeń i prowadzi do ich przegrzewania. Niezależnie od nowych technik i urządzeń instalacyjnych, prawidłowe wykonanie połączeń nadal wymaga angażowania przeszkolonego, kompetentnego elektryka. Miedź jest pod tym względem znacznie bardziej tolerancyjna.

Korozja

Ponieważ, w porównaniu z miedzią, aluminium szybko koroduje, wszelkie prace instalacyjne lub naprawcze wymagają uwagi wykonujących je techników i usunięcia z powierzchni aluminium warstwy tlenku, która z powodu swoich właściwości izolacyjnych będzie przyczyną trudności w eksploatacji.

W poniższej tabeli zestawiono podstawowe różnice między miedzią i aluminium mające znaczenie dla kabli elektroenergetycznych.

 

Miedź Aluminium
Wyższa przewodność elektryczna (A/mm2) 60% przewodności miedzi (A/mm2)
Mniejsze pole przekroju poprzecznego kabla, zatem większa giętkość kabla Większe pole przekroju poprzecznego kabla powoduje, że kabel jest mniej giętki
Posiada wysoką ciągliwość jest, zatem mniej krucha Mniejsza ciągliwość i większa kruchość
Droższa Tańsze
Cięższa 50% lżejsze niż miedź
Płynięcie na zimno 6-krotnie większa skłonność do płynięcia na zimno niż miedzi
Mniej podatna na utlenianie Bardziej podatne na utlenianie w powietrzu, co prowadzi do miejscowego przegrzewania w punktach styku (tlenki posiadają złą przewodność)
Brak korozji galwanicznej (działania galwanicznego) na zaciskach/połączeniach Działanie galwaniczne – na połączeniach z miedzią/mosiądzem – prowadzące do pogorszenia styku

 

Literatura

  1. Aluminium Wiring: Understanding the Problem and the Solutions. The Hartford Loss Control Department, 2002

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.