zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Korozja aluminium i miedzi w żyłach kablowych

Data
Tagi

Korozja – zazwyczaj definiowana jako niszczenie metalu skutkiem łącznego oddziaływania tlenu, wody, innych metali i różnych rodzajów soli – jest dobrze znanym zjawiskiem degradacji, która w pewnych okolicznościach może stanowić zagrożenie dla życia.

Korozja wskutek działania tlenu

Wystawione na działanie powietrza aluminium łatwo się utlenia. Na jego powierzchni szybko tworzy się silnie przylegająca, twarda warstwa izolującego tlenku [1]. Miedź również utlenia się w kontakcie z powietrzem, ale w znacznie mniejszym stopniu. Powstająca warstwa jest stosunkowo miękka i – w przeciwieństwie do aluminium – jest przewodząca, chociaż nie tak dobrze przewodząca jak sam metal.

Korozja galwaniczna

Korozja galwaniczna [2] może wystąpić gdy dwa odmienne metale stykają się ze sobą w obecności elektrolitu. W przypadku aluminium, będącego metalem aktywnym w szeregu napięciowym metali, jest to najczęstsza przyczyna korozji. Aluminium, wchodząc w kontakt z materiałem o wyższym potencjale działa jako anoda protektorowa i staje się podatne na korozję. Miedź, będąc metalem półszlachetnym, zwykle nie wykazuje skłonności do korozji.

Skutki korozji

Korozja może być groźna z dwóch zasadniczych powodów:

  • Ubytek materiału i co za tym idzie utrata zasadniczych funkcji aluminiowego przewodnika lub powłok aluminiowych, nieuchronnie prowadząca do uszkodzenia.
  • Wprowadzenie do obwodu dodatkowej rezystancji, powodującej wydzielanie ciepła i w końcowym efekcie – uszkodzenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku instalowania złącz.

Korozja: aluminium a miedź

Korozja aluminium jest powszechnie uznawana za istotny problem, chociaż nadal prowadzone są prace nad pełnym zrozumieniem jej mechanizmu, wpływu na niezawodność [3] i rozwojem metod ochrony. Przy wykonywaniu połączeń przewodów aluminiowych należy zwracać szczególną uwagę na zjawisko utleniania. Warstwę tlenku należy usuwać i stosować pasty ochronne zapobiegające utlenianiu.

W przypadku miedzi korozja nie stanowi problemu. Miedź jest odporna na większość organicznych środków chemicznych i może być dowolnie długo eksploatowana w większości środowisk przemysłowych. Po długim czasie ekspozycji na działanie czynników atmosferycznych, na powierzchni miedzi wytwarza się zielona patyna, która pełni funkcję warstwy ochronnej i nie oznacza szkodliwego działania korodującego. Miedź w zasadzie nie wymaga ochrony, nawet w zastosowaniach w instalacjach morskich, gdzie jest narażona na działanie słonej atmosfery.

Literatura

  1. Frank, C. Morton: Comparative corrosion and current burst testing of copper and aluminum electrical power connectors, IEEE Industry Applications Conference 2005.
  2. Mak: Corrosion of steel, aluminum and copper in electrical applications, General Cable publication.
  3. Pelissou, J. Cote, R. Savage, S. St-Antoine: Influence of corroded conductors on the performance of MV extruded cables, Jicable 03.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.