W Stanach Zjednoczonych istnieje kilka dobrowolnych sposobów podejścia, które mogą być wykorzystywane w celu poprawy zarządzania energią przez producentów, instytucje oraz w budynkach komercyjnych. Na poziomie federalnym głównymi programami efektywności energetycznej są: program Agencji Ochrony Środowiska (EPA) ENERGY STAR™ przeznaczony dla przemysłu oraz programy Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) “Better Buildings” (Lepsze Budynki), “Better Plants” (Lepsze Zakłady) i Superior Energy Performance SEP™ (Najwyższa Efektywność Energetyczna).
SEP jest jedynym programem, który wymaga certyfikacji ISO 50001, podczas gdy ENERGY STAR wykorzystuje zestaw wytycznych zarządzania energią, obejmujących większość wymagań ISO 50001. Zasadnicza różnica polega na tym, że wytyczne zarządzania energią ENERGY STAR nie mają akredytacji Amerykańskiego Narodowego Instytutu Normalizacyjnego (ANSI), natomiast SEP taką akredytację posiada. Organizacje mogą, zatem wdrażać wytyczne zarządzania energią uzyskując większość korzyści ISO 50001, nie będą jednak certyfikowane. Przedsiębiorstwa i organizacje w USA, które zamierzają w pełni wdrożyć wytyczne i uzyskać certyfikację ISO 50001 winny uczestniczyć w programie SEP.
Program Better Buildings, Better Plants jest programem Departamentu Energii, pierwotnie dobrowolnym, mającym na celu zaangażowanie firm w efektywność energetyczną na poziomie przedsiębiorstwa. Program Better Plants zachęca do stosowania ISO 50001 i ostatecznie uzyskania certyfikatu, ale nie wymaga certyfikacji ISO 50001. Inną istotną różnicą miedzy SEP i Better Plants jest zakres zaangażowania. Firmy uczestniczące w programie Better Plants muszą podjąć na poziomie korporacyjnym zobowiązania w wielu zakładach produkcyjnych, natomiast SEP stosuje się tylko do indywidualnych zakładów (wersja SEP obejmująca całe przedsiębiorstwo jest obecnie w trakcie opracowania). Uczestnicy programu Better Plants muszą wykazać swoje zaangażowanie w oszczędzanie energii przez podpisanie zobowiązania do zredukowania intensywności energetycznej o 25% w ciągu dziesięciu lat od roku, w którym rozpoczęli uczestnictwo. Poczynając od roku 2010 ponad 120 firm posiadających blisko 1800 zakładów przystąpiło do programu Better Plants jako partnerzy.
Celem SEP jest certyfikacja poszczególnych zakładów w zakresie już osiągniętej poprawy efektywności energetycznej, zweryfikowanej przez będącą stroną trzecią Jednostkę Weryfikującą SEP. Obecnie wiele firm już uczestniczy w programach SEP i Better Plants, przy czym niektórzy partnerzy Better Plants wdrożyli SEP w swoich zakładach. Ponadto niektórzy partnerzy Better Plants uczestniczą w fazie pilotażowej wersji SEP w zakresie całego przedsiębiorstwa, która obejmuje uczestnictwo dystrybutorów energii elektrycznej i gazu podziale kosztów wdrożenia i w kosztach certyfikacji. Program Better Plants dostarcza firmom strukturę dla programów zarządzania energią na poziomie korporacyjnym oraz może wspomagać i motywować zakłady do wdrażania programu SEP. Firmy uczestniczące w programie Better Plants otrzymują ze strony Departamentu Energii pomoc techniczną we wdrażaniu efektywności energetycznej oraz uznanie na poziomie krajowym za swoje osiągnięcia. Program SEP dostarcza zakładom partnerów Better Plants metodę przyspieszenia oszczędności energii i osiągnięcia celu, do którego się zobowiązali. SEP zapewnia także dodatkową dyscyplinę weryfikowania poprawy efektywności energetycznej na poziomie zakładu.
Także na poziomie krajowym został wprowadzony system certyfikacji LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) opracowany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (USGBC). Norma LEED ma na celu wspieranie i rozwijanie efektywnego energetycznie projektowania budynków komercyjnych i instytucjonalnych poprzez wprowadzenie norm efektywności energetycznej dotyczących ścian zewnętrznych a także urządzeń budynku. Ostatnio USGBC (U.S. Green Building Council) rozpoczęło opracowywanie procesu projektowania zakładów przemysłowych, który umożliwi producentom certyfikowanie nowych lub rozbudowywanych zakładów zgodnie z przemysłową normą efektywności energetycznej LEED. Przemysłowa norma LEED oraz programy stosujące ISO 50001, lub zasady ISO 50001 uzupełniają się wzajemnie, ale ich wymagania i wyniki są odmienne. Ostatnio USGBC rozpoczęło rozmowy z Departamentem Energii na temat czy ISO 50001/SEP mogą być wprowadzone w opracowaniu przemysłowej normy LEED.