zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Przewody i kable z żyłami miedzianymi są bardzo giętkie

Data

Instalowanie przewodów i kabli z żyłami miedzianymi jest łatwiejsze, ponieważ można je zginać, skręcać, napinać i wciągać bez obawy rozciągnięcia lub przerwania.

Przewody i kable powinny być giętkie gdyż jest to wymagane przy instalowaniu w osłonach, takich jak rury i kanały kablowe wzdłuż tras, które wielokrotnie zakręcają i zaginają się, czasem nawet pod kątem 90 stopni.

Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna zdefiniowała w normie IEC 60228 cztery klasy żył klasyfikowanych według ich giętkości:

  • Klasa 1 i 2: żyła jednodrutowa / wielodrutowa (linka), ułożenie stałe
  • Klasa 5 i 6: żyła wielodrutowa (linka) z cienkich drutów dla urządzeń mobilnych, instalacji stałych oraz dla urządzeń gospodarstwa domowego.

W klasach 1 i 2, dopuszczalne są żyły zarówno miedziane jak i aluminiowe. Minimalny przekrój aluminiowych żył jednodrutowych i wielodrutowych wynosi 10 mm2, co powoduje, że są sztywne. Dla porównania minimalny przekrój żył miedzianych wynosi 0,5 mm2, co umożliwia budowę żył wielodrutowych w postaci linki w celu uzyskania zwiększonej giętkości.

Ograniczenia promienia gięcia kabli z żyłami miedzianymi i aluminiowymi są zasadniczo podobne; dla porównywalnych typów kabla promień ten jest zwykle nie mniejszy niż 6-10 krotna średnica kabla, zależnie od konstrukcji kabla, przy czym kable z żyłami aluminiowymi mają zwykle większy promień gięcia niż z żyłami miedzianymi. Ponieważ kable z żyłami miedzianymi mają przy tej samej obciążalności prądowej relatywnie mniejszy przekrój z powodu większej przewodności elektrycznej miedzi, zatem mniejsza średnica dodatkowo zwiększa ich giętkość.

Samoistna sztywność kabli z żyłami aluminiowymi i większy promień gięcia (przy tej samej obciążalności prądowej) mają różnoraki wpływ na proces instalowania. Większa przestrzeń potrzebna do wykonania zgięcia wymaga większych osłon kablowych i pozostawia mniejszy prześwit w rozdzielnicach. Może to stanowić problem w budynkach, w których inne systemy, jak ogrzewanie wentylacja i klimatyzacja, konkurują o tę samą przestrzeń. Ponadto, jeżeli w czasie instalowania kabli nie zostaną dotrzymane minimalne promienie gięcia, mogą powstać załamania, trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia, które utrzymują się trwale, stanowiąc potencjalne osłabienia lub gorące punkty, o ile kabel nie zostanie wyprostowany podczas instalacji.

W przeciwieństwie do kabli aluminiowych, w danej przestrzeni można zainstalować więcej kabli miedzianych, zapewniając większe możliwości późniejszych modyfikacji lub rozbudowy.

W klasach 5 i 6 (kabli i przewodów giętkich) norma IEC 60228 dopuszcza stosowanie tylko żył miedzianych, podkreślając właściwą miedzi elastyczność. Stosowanie aluminium nie jest dozwolone w tych klasach.

Literatura

  1. International Electrotechnical Commission, IEC 60228
  2. http://www.multicable.com/Content/How_to_Determine_Bending_Radius.asp
  3. http://ce.superioressex.com/uploadedFiles/docs/pdf/technical-guidelines/TG09-Copper-MinBendRadius.pdf

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.