Czy można już mówić, że polska energetyka nabiera nowego oblicza? Czy elektromobilność to faktycznie szansa i przyszłość dla polskiej gospodarki? Czy Polska rzeczywiście staje się bezpieczna w zakresie dostaw gazu? Czy energetyka atomowa ma w Polsce sens?
To tylko kilka pytań, które nasuwają się obserwującym galopujące zmiany w polskiej, europejskiej i światowej branży energetycznej. Warto sobie na nie odpowiedzieć. Jednak żeby mieć pewność, że odpowiedź ta jest bliska prawdzie, niezbędne jest zderzenie własnych poglądów z tym, co myślą na ten temat inni: eksperci, fachowcy, naukowcy, branżowi decydenci i wysocy przedstawiciele administracji rządowej.
Już wkrótce, w dniach 19-20 września 2018 roku odbędzie się we Wrocławiu IV Kongres Energetyczny „Nowe oblicze polskiej energetyki”, na który serdecznie zapraszamy!
Europejski Instytut Miedzi jest jednym z partnerów tego wydarzenia, a serwis Leonardo-Energy.pl patronem medialnym.
Kongres Energetyczny jest cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym przez DISE od 2015 roku, koncentrującym się na problematyce bezpieczeństwa energetycznego, efektywności, rozwoju rynków energii i gazu. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że w tym roku, o zagadnieniach tych, będziemy rozmawiać w gronie najważniejszych osób w państwie oraz szefów kluczowych spółek z branży energetycznej.
Tematyka konferencji będzie koncentrować się wokół następujących zagadnień:
- nowe oblicze polskiej energetyki w doktrynie energetycznej państwa oraz strategiach przedsiębiorstw energetycznych,
- narodowy program budowy elektrowni atomowej – kluczowe założenia, perspektywa czasowa, możliwe modele finansowania,
- elektromobilność – budowa nowego przemysłu, szansa wykorzystania potencjału dla elektryfikacji transportu w Polsce,
- nowe modele biznesowe w energetyce – przegląd trendów globalnych oraz potencjał trendu elektryfikacji w Polsce,
- finansowanie innowacji w energetyce – jakie technologie będą dominować i w jaki sposób będą finansowane,
- potencjał rynków gazu w Polsce i krajach Trójmorza – pozycja Regionu na globalnym rynku LNG,
- wielkoskalowa energetyka OZE – farmy wiatrowe na morzu, fotowoltaika, magazyny energii.
Swoje wystąpienie, jako pełnomocnik ds. organizacji COP 24 (Szczytu Klimatycznego ONZ w Polsce), zapowiedział Minister Michał Kurtyka. Ważnym wydarzeniem konferencji będzie także wystąpienie gościa zagranicznego – Marion Labatut, Director Policy Issues w EURELECTRIC, która po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje raport „Decarbonization pathways”.
Poziom merytoryczny Kongresu został doceniony przez Ministra Energii – Pana Krzysztofa Tchórzewskiego, który ponownie udzielił Kongresowi Energetycznemu swojego honorowego patronatu. IV Kongres Energetyczny został objęty także patronatem honorowym przez dwie niezwykle ważne instytucje: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polską Agencję inwestycji i Handlu.
Więcej informacji na stronie organizatorów DISE