zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Kryteria wyboru technologii do realizacji systemów zarządzania energią (EMS)

Otwarte standardy komunikacyjne dla sieciowych systemów zarządczo-sterowniczych BMS (ang. Building Management System) i systemów zarządzania energią EMS (ang. Energy Management System) oraz technologie dedykowane dla platformy Internetu Rzeczy IoT (ang. Internet of Things), mogą korzystać z różnych protokołów transmisji danych i mediów transmisyjnych. Ich przemyślany dobór jest kluczowym elementem strategii budowy sieciowych, rozproszonych systemów zarządzania energią i automatyki budynkowej.

Podstawowymi kryteriami wyboru danej technologii do realizacji systemów EMS są:

1. Otwartość standardu – zapewnia interoperacyjności oraz możliwości rozbudowy sieci, w oparciu o współpracę różnych urządzeń, pochodzących od wielu producentów. Tylko standardy otwarte powinny być uwzględniane przez projektanta i inwestora przy budowie kompleksowego systemu zarządzania energią w ramach Prosumenckiej Mikroinstalacji Energetycznej (PME).

2. Korelacja protokołu do referencyjnego modelu systemów otwartych (model ISO OSI). Istotne jest określenie czy dany standard koncentruje się na obsłudze niższych warstw modelu, związanych głównie ze sprzętem (warstwa fizyczna) – jak np. IEC 61334 -5 lub IEC 62056 -21, czy na wyższych warstwach modelu związanych z formatem danych (warstwa aplikacji) – jak np. DLMS/COSEM, czy na obu tych aspektach – jak np. KNX lub LonWorks. Na rysunku nr 1 została przedstawiona lokacja poszczególnych technologii w odniesieniu do warstw modelu ISO OSI.

Technologie w odniesieniu do ISO OSIRys. 1. Lokacja poszczególnych technologii w odniesieniu do warstw modelu ISO OSI.

3. Wymagane funkcjonalności i przeznaczenie zastosowania standardu. Podejście takie prowadzi do rozróżnienia technologii stosowanych w tzw. inteligentnych domach, skupiających się na komunikacji i automatyzacji procesów w ramach budynku, od standardów przeznaczonych dla inteligentnych sieci elektroenergetycznych Smart Grid, skupiających się na aspektach związanych z komunikacją dalekiego zasięgu i zarządzaniem energią dostarczaną do budynków przez system elektroenergetyczny.

4. Ugruntowana pozycja rynkowa oraz wydajność i skalowalność.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.