zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Dom nowoczesny jak… samochód

Strona główna > Archiwum Poradniki użytkownika > Dom nowoczesny jak… samochód

Data
Tagi

Samochód przebył ewolucję podyktowaną bieżącymi potrzebami ludzi, podczas gdy nasze domy w większości nie zmieniły się. Instalacje elektryczne w wielu domach nie realizują żadnych inteligentnych funkcji. Tymczasem może być zupełnie inaczej.

Elektronika w samochodach

Dziś w zasadzie każdy z nowych samochodów ma wbudowany komputer pokładowy, który steruje elektroniką. Pojazd można otworzyć zdalnie; gdy wchodzimy do środka, to automatycznie zaświeca się światło; kluczykiem, pilotem lub przyciskiem start/stop odpalamy nasze cztery kółka. Gdy silnik pracuje światło samo ściemnia się i gaśnie. Jeżeli jest ciemno, reflektory przednie i światła pozycyjne włączą się automatycznie. Nawigacja GPS poprowadzi nas do wybranego celu bez potrzeby wyjmowania mapy. Wiele samochodów ma już w standardzie klawisze na desce rozdzielczej, czy kierownicy po to, aby sprawdzić zużycie paliwa, czas podróży, czy zmienić stacje radiową. Jeżeli ruch na drodze nie jest intensywny można skorzystać z tempomatu. Oprócz tego w standardzie coraz częściej są odtwarzacze MP3, porty USB, czy połączenia Bluetooth dla smartfona. Elektronika w samochodach dostosowała się do potrzeb ludzi, dzięki czemu podróżowanie staje się coraz bardziej komfortowe.

A small farmhouse
Rys.1. W domu spędzasz więcej czasu niż w samochodzie. Elastyczna i funkcjonalna instalacja IHS wprowadzi twój dom na ten sam poziom, co twój samochód. (Źródło fotografii: Fotolia).

 
Zintegrowany System Domowy

Tymczasem większość naszych domów jest nadal wyposażona w tradycyjne instalacje elektryczne. Kilka gniazd i włączników, czasem detektor dymu (najczęściej zasilany nie z sieci lecz bateriami). Funkcjonalność takiej instalacji jest bardzo ograniczona, a jej elastyczność jest praktycznie zerowa. Co za tym idzie instalacje nie są dostosowane do zmieniających się potrzeb domowników. Jednak nowoczesne i funkcjonalne domy są coraz częściej wyposażane w tak zwany Zintegrowany System Domowy. Oprócz tradycyjnych elementów elektrycznych, jak np. wyłączniki, taki system posiada również elementy elektroniczne oraz zintegrowane oprogramowanie umożliwiające działanie i kontrolowanie różnych systemów w domu. W razie potrzeby poszczególne funkcje mogą być uruchamiane zdalnie, np. przez smartfon, tablet, czy pilota. Przykład? Kiedy wracasz do domu samochodem, otwierasz bramę garażu pilotem. W tym momencie Zintegrowany System Domowy dostaje sygnał, że za chwilę pojawisz się w domu. Jeżeli jest ciemno, system automatycznie zaświeci światło (np. przy wejściu do kuchni) i uruchomi klimatyzację. To tylko kilka z wielu dostępnych funkcji, które w każdej chwili możesz dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań.

Kupując lub budując dom zamierzamy mieszkać w nim jak najdłużej. Instalacja elektryczna jest jednym z podstawowych elementów składowych własnych czterech kątów. Przy okazji budowy warto zdecydować się na nowoczesną instalację zapewniającą funkcjonalność i elastyczność. To dom ma się dostosować do nas, a nie my do niego. Przejście po kilku latach z tradycyjnej instalacji na Zintegrowany System Domowy będzie dużo droższe niż początkowa inwestycja.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.