zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Nowe światło na sterowniki

Strona główna > Archiwum Poradniki użytkownika > Nowe światło na sterowniki

Coraz więcej osób poszukuje mieszkań z ogrodem. Aby cieszyć się nim wieczorami lub zimą, należy zadbać o oświetlenie. Dobierając odpowiednie dla swoich potrzeb, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, wygląd czy rodzaj zasilania, ale także na sposób sterowania.

Klasyczne wyłączniki

Najpopularniejszym sposobem zapalania lamp ogrodowych jest zwykły wyłącznik. Najlepiej umieścić go wewnątrz domu, w takim miejscu, z którego dobrze widać ogród. Przy tym rozwiązaniu trzeba jednak pamiętać o ręcznym wyłączaniu światła, gdyż w ciągu dnia szczególnie w przypadku energooszczędnych kompaktowych lamp fluorescencyjnych lub diodowych (LED) często nie widać, czy oświetlenie jest włączone. Należy zatem pamiętać o ręcznym wyłączaniu światła, aby uniknąć zbędnego zużycia energii.

Czujniki ruchu

Wykrywają one w swoim polu widzenia ruch i uruchamiają inne urządzenia (np. lampy). Najczęściej stosuje się je na tarasach, lub w pobliżu drzwi wejściowych. Dzięki czujnikom oświetlenie automatycznie włącza się i po pewnym czasie wyłącza. Dodatkowo, sprawdzają się jako forma odstraszania intruzów.

Czujniki zmierzchowe

Służą do automatycznego sterowania oświetleniem. Włączają lampy gdy natężenie światła spada poniżej pewnego progu, a następnie wyłączają, gdy natężenie wraca do pożądanego poziomu. Czujniki zmierzchowe sprawdzają się w czasie pochmurnych dni oraz wieczorem. To rozwiązanie ma jednak jedną wadę; pozostawienie oświetlenia przez całą noc jest zazwyczaj niepotrzebne i generuje koszty. Czujniki można wyłączyć ręcznie, ale wtedy trzeba pamiętać o ponownym ich włączeniu następnego dnia.

Wyłączniki czasowe

Wyłącznik czasowy umożliwia wygaszenie oświetlenia o określonej godzinie. Jednak nie zawsze sprawdza się to w praktyce, bowiem godziny wschodu i zachodu słońca zmieniają się w zależności od pory roku. W pewnym momencie trzeba ręcznie zmieniać ustawienia. Najlepszym rozwiązaniem jest więc połączenie czujnika zmierzchowego z wyłącznikiem czasowym. Czujnik zmierzchowy może wtedy załączać oświetlenie wieczorem i wyłączać go rano (o ile styk wyłącznika czasowego jest zamknięty). Zegar wyłącznika czasowego wyznacza zaś czas, w którym czujnik zmierzchowy funkcjonuje zapewniając, że oświetlenie będzie wyłączone, gdy domownicy śpią.

Zegar sterujący astronomiczny

Na rynku dostępne są także zegary sterujące, uwzględniające pory roku. Dzięki wewnętrznej pamięci ustalają one położenie geograficzne i odpowiednio do niego ustalają godziny wschodu i zachodu słońca. Urządzenia posiadają również tradycyjny wyłącznik, który pozwala ręcznie kontrolować oświetlenie ogrodu.

System inteligentnego oświetlenia

Najwygodniejszym rozwiązaniem do sterowania oświetleniem ogrodowym jest system zintegrowany z systemem inteligentnego budynku. Za automatyczne sterowanie czujnikiem zmierzchowym odpowiedzialny jest wewnętrzny zegar systemu. Można zaprogramować także okresowe włączanie i wyłączanie oświetlenia w konkretnych godzinach. Co więcej, jeśli w środku nocy usłyszymy nieproszonego gościa w ogrodzie, światło można włączyć za pomocą włącznika umiejscowionego np. przy łóżku w sypialni, bez konieczności szukania odpowiedniego włącznika przy drzwiach do ogrodu.

Wybierając odpowiedni dla siebie system oświetlenia ogrodu, warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera on elementy miedziane – zauważa Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. – Miedź, obok srebra, najlepiej przewodzi elektryczność, a ponadto jest trwała, energooszczędna i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Miedź jest ponadto coraz częściej wybierana jako element lamp czy kinkietów ogrodowych, bowiem patyna, która z czasem pokrywa miedź, stanowi dodatkowy walor estetyczny – dodaje.

Theben_IM0001057-300-cropRys.1. Położenie geograficzne programuje się w wyłączniku czasowym (Źródło: Theben).

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.