zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Jeśli nie węgiel, to co? WFF o OZE i klimacie [FILM]

Strona główna > Archiwa wpisów > Jeśli nie węgiel, to co? WFF o OZE i klimacie [FILM]

Zmiana klimatu to już dziś odczuwalny dla nas proces. Świadczą o nim m.in. topniejące lody w Arktyce, wzrost średniego poziomu mórz i oceanów czy migracje zwierząt i roślin – ostrzega WFF. Ocieplenie klimatu, wyczerpywanie się zasobów węgla to sygnały alarmowe, które kierują uwagę w stronę odnawialnych źródeł energii.

OZE – to odnawialne źródła energii, które powinny zastąpić brudne zasoby do 2050 roku. Zmiana klimatu to już dziś odczuwalny dla nas proces. Świadczą o nim m.in. topniejące lody w Arktyce, wzrost średniego poziomu mórz i oceanów czy migracje zwierząt i roślin – ostrzega WFF.

Dlaczego OZE?

W Polsce podstawowym źródłem energii jest węgiel. Jesteśmy uzależnieni od jego produkcji i importu. Wiatr, biogaz oraz słońce to czyste źródła energii, które możemy wykorzystać już teraz.

Jak wyjaśnia WFF „niskoemisyjny rozwój, który wykorzystuje OZE i efektywność energetyczną, to szansa na uniknięcie tzw. pułapki średniego dochodu. Proces ten przyczyni się do rozkwitu innowacyjnych sektorów gospodarki, a zatem jest przeciwstawny opieraniu się na branżach schyłkowych, które przynoszą straty finansowe i środowiskowe. Budowanie kompetencji kadrowych w tzw. zielonych miejscach pracy jest niezbędne, jeśli nie chcemy pozostać w tyle. Przy okazji będziemy żyć w czystszym środowisku (czystsze powietrze, lepszy stan wód), uniezależnimy się od importu surowców energetycznych, a także nasz bilans handlowy ulegnie polepszeniu. Nieodnawialne źródła energii to uran, gaz ziemny, ropa i węgiel. Jeśli wykorzystujemy biomasę (np. drewno) do produkcji energii, której nie odnawiamy (ścinamy drzewo na opał i nie sadzimy nowego), wówczas mamy do czynienia z nieodnawialnym źródłem energii. Takie postępowanie ma swój szybki kres, gdyż biomasa musi być wykorzystywana w sposób odpowiedzialny i zrównoważony” – czytamy na stronie internetowej organizacji.

Przypomnijmy, że miedź jest niezbędna w rozwiązaniach związanych z energią odnawialną – takich jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, biomasa i geotermia – poprawiając ich ogólną wydajność. Jest wykorzystywana w produkcji kabli, paneli fotowoltaicznych oraz elementów wiatraków słonecznych.  Więcej na ten temat tutaj.

Z kolei WFF poświęca też sporo uwagi szczytowi klimatycznemu, który wystartował właśnie w Katowicach. To od porozumień szczytu zależy, czy wdrożone  zostaną konkretne działania zdeklarowane w ramach Porozumienia Paryskiego z 2015 roku.

ZOBACZ TAKŻE: “Czysta planeta dla wszystkich”. Bruksela przedstawia wizję gospodarki bez CO2

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.