W Katowicach otwarto pierwszy w Polsce biurowiec plus-energetyczny, który ma wytwarzać więcej energii cieplnej niż sam zużywa. Spółka GPP Business Park, wskazuje, że to pierwszy biurowiec w Polsce, który wytwarza więcej energii niż zużywa.
Budynek jest plus-energetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że wyprodukuje więcej ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną, niż wynosi jego zapotrzebowanie na cele grzewcze w ujęciu rocznym – podaje inwestor. Biurowiec ma 8 kondygnacji o powierzchni 7,5 tys. m2.
CZYTAJ: W Polsce jest już ponad 500 ekologicznych budynków. Czym się wyróżniają?
Inwestor akcentuje, że zaawansowany w obszarze efektywności energetycznej budynek spełnia wymogi, które zaczną obowiązywać w Polsce od stycznia 2021 r.
Jak podaje portal terazsrodowisko.pl w biurowcu, podobnie jak w poprzednich, wykorzystano najnowsze rozwiązania techniczne i informatyczne, np. układ trigeneracji wytwarzający równocześnie – w oparciu o gaz – energię elektryczną, cieplną oraz chłód. Zastosowano też rozwiązania racjonalizujące zużycie energii oraz system zarządzania budynkiem, zasilany danymi z setek czujników.
ZOBACZ: Zielone i bardziej ekologiczne miasta? Bez miedzi ani rusz
Spółka wskazuje, że w budynku zaprojektowano dodatkowo gazowe pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne, dostarczające energię do zasilania urządzeń pomocniczych, jak pompy czy wentylatory. Obiekt ma być też plusenergetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Koszt najnowszego biurowca spółki (wraz z zagospodarowaniem terenu) wyniósł 44 mln zł.
ZOBACZ TAKŻE: Wydajność energetyczna budynków
Efektywność energetyczna w budynkach.Co jest potrzebne?
Budynki zużywają coraz więcej energii. Dziś odpowiadają za mniej więcej połowę globalnego zapotrzebowania, ale w ciągu kolejnych 20 lat odsetek ten może wzrosnąć do nawet 80 proc. Dlatego potrzebne są rozwiązania, które poprawią efektywność energetyczną budynków. Tym bardziej że szacunki mówią o tym, że dziś zużywają one o 80 proc. energii więcej, niż mogłyby, gdyby wszystkie były wyposażone w nowoczesne technologie. Wdrożenie takich rozwiązań przy okazji większej inwestycji tylko nieznacznie może podnieść jej koszt. Więcej czytaj TUTAJ.