zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Budownictwo energooszczędne w Polsce potrzebuje przyspieszenia

Strona główna > Archiwa wpisów > Budownictwo energooszczędne w Polsce potrzebuje przyspieszenia

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie będą wymuszać nie tylko globalne trendy, ale także unijne prawo oraz oszczędności. Na dostosowanie się do przepisów będziemy mieć coraz mniej czasu, bo zegar tyka nieubłaganie – przypomina portal wnp.pl. Europejski Instytut Miedzi wielokrotnie wskazywał na korzyści wynikające z wprowadzenia budownictwa energooszczędnego.

Poziom świadomości na temat wyzwań związanych z energooszczędnością w branży budowlanej jest wysoki. Trudniej jest jednak teorię przekuć w praktykę. Poprawa efektywności energetycznej nie tylko się opłaca, ale jest również jednym z kluczowych elementów, aby przedsiębiorca, instytucja czy miasto były konkurencyjne – czytamy na portalu.

POLECAMY: Pierwszy w Polsce biurowiec plus-energetyczny

Europejski Instytut Miedzi wielokrotnie wskazywał na korzyści wynikające z wprowadzenia budownictwa energooszczędnego.

Prawodawcy unijni zajęli się problemem śladu środowiskowego budynków, zmieniając dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Dokument ten wprowadza m. in. wymóg, by do 31 grudnia 2020 (do końca 2018 roku w przypadku budynków publicznych) wszystkie nowe budynki miały poziom emisji bliski zeru. Dyrektywa nakazuje również, by nowe lub przechodzące większe prace remontowe budynki niemieszkalne były wyposażone w infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych. W takich krajach jak Austria, Szwajcaria czy Niemcy już obecnie większość nowych budynków ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.

CZYTAJ: Technologie energooszczędne dla budynków. Korzyści z automatyki

Z  badania „Barometr zdrowych domów”, przygotowanego na zlecenie firmy Velux, wynika, że 65 proc. europejskich i 58 proc. polskich zasobów budowlanych to budynki starsze niż 40 lat, a jedynie 10 proc. ma świadectwa energetyczne klasy A lub B. W Polsce większość domów jednorodzinnych ma niski bądź bardzo niski standard energetyczny, a tym samym wysokie zapotrzebowanie na ciepło.

Według danych Komisji Europejskiej, budynki odpowiadają za 40 proc. łącznego zużycia energii w UE, przy czym około 75 proc. to energia wykorzystana w nieefektywny sposób. Natomiast ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Więcej czytaj TUTAJ.

Miedź ma kluczowe znaczenie dla tych wysiłków. Jako trwały metal o długim okresie eksploatacji i zrównoważonym wpływie na środowisko, miedź odgrywa istotną rolę w budownictwie — jest wykorzystywana do instalacji elektrycznych i wodociągowych, systemów ogrzewania i chłodzenia, oświetlenia oraz zadaszenia. Według ostatniego raportu opracowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Miedzi (International Copper Association, ICA) miedź ma ponad sto zastosowań, które sprzyjają bardziej ekologicznemu i zdrowszemu budownictwu oraz poprawiają ogólną efektywność środowiskową budynków.

Miedź: Wspólny element ekologicznych budynków

Dlaczego budynki mają znaczenie? Budynki odpowiadają obecnie za jedną trzecią zużycia energii na świecie, a wykorzystanie energii w budynkach stanowi 80% całkowitego zużycia energii w niektórych regionach. Jeśli dodamy do tego fakt, że w krajach rozwiniętych ludzie spędzają 90% czasu w pomieszczeniach, stanie się jasne, że zrównoważona i niskoemisyjna gospodarka przyszłości jest możliwa tylko pod warunkiem zapewnienia znacznie bardziej ekologicznego, inteligentnego i zdrowego budownictwa.

CZYTAJ:

W Polsce jest już ponad 500 ekologicznych budynków. Czym się wyróżniają?

Współdziałanie inteligentnych budynków i sieci smart grid

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.