zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Magazyny energii zmniejszyły skalę blackoutu w Wielkiej Brytanii?

Strona główna > Archiwa wpisów > Magazyny energii zmniejszyły skalę blackoutu w Wielkiej Brytanii?

Awaria sieci energetycznej w Wielkiej Brytanii z 9 sierpnia mogła być większa, gdyby nie pierwsze bateryjne magazyny energii, które świadczą na Wyspach usługi regulacji częstotliwości sieci

Jak podaje gramwzielone.pl – potencjał bateryjnych magazynów energii, które funkcjonują w brytyjskim systemie energetycznym, jest spory w porównaniu do potencjału takich urządzeń w innych państwach. To jednak wciąż zbyt mało, aby uzupełnić na kilka godzin ubytek mocy w skali, jaka została odnotowana w piątek 9 sierpnia, gdy energii w Wielkiej Brytanii zostało pozbawionych ponad 1 mln odbiorców.

Magazyny energii i ich znaczenie dla przemysłu

Zasilanie zostało przywrócone po około 1,5 godziny od pojawienia się awarii, dzięki  odłączeniu około 5 proc. odbiorców oraz uruchomieniu elektrowni szczytowo-pompowej. W swoim raporcie National Grid wskazuje, że zaraz po pojawieniu się awarii aktywowano moce około 1 GW, w tym skorzystano z bateryjnych magazynów energii o mocy 475 MW. Potencjał baterii zakontraktowanych przez brytyjskiego operatora jest cały czas zbyt niski, aby stanowić kilkugodzinny backup dla całego systemu, z którego wypada aż tak duża generacja – ubytek mocy sięgnął nawet 1,38 GW. Jednak jak podaje gramwzielone.pl – baterie o mocy kilkuset MW, mogą nieco podnieść częstotliwość sieci, a to może zapobiec wypadnięciu z systemu większej ilości tradycyjnych elektrowni, które nie mogłyby funkcjonować przy zbyt niskiej częstotliwości. Dzięki temu Operator “dostał” czas na uruchomienie dodatkowych środków zaradczych.

Magazynowanie energii niezbędne dla dalszego rozwoju polskiej energetyki

Jak wskazują eksperci – transformacja brytyjskiej energetyki, w której coraz większą rolę będą odgrywać niesterowalne źródła energii – zwłaszcza farmy wiatrowe na morzu –  wymagać będzie znaczącej rozbudowy potencjału magazynów energii, ale także wdrożenia kolejnych programów choćby w zakresie redukcji zapotrzebowania na żądanie operatora (Demand Side Response, DSR).

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.