W sektorze energetyki odnawialnej w Europie w 2014 roku zatrudnionych było ponad milion pracowników – wynika z nowego raportu opublikowanego przez EurObserv’ER – instytucję monitorującą trendy w energetyce odnawialnej w Europie.
Z raportu na temat stanu energetyki odnawialnej w Europie, do krajów w których energetyka odnawialna zapewnia największą ilości miejsc pracy należą: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. W tych pięciu krajach w 2014 roku w sektorze OZE zatrudnionych było ponad 750 tys. pracowników, podczas gdy w całej Unii 1,1 mln. Z danych EurObserv’ER wynika, że w Polsce w sektorze OZE zatrudnionych było nieco ponad 33 tys. osób, co daje nam 9 pozycję w UE.
Statystyki te wskazują, że najwięcej miejsc pracy sektorze OZE generowała energetyka wiatrowa – ponad 314 tys., kolejna na liście energetyka oparta na biomasie ma niewiele gorszy wynik, prawie 307 tys., dalej w klasyfikacji jest fotowoltaika – 120 tys. miejsc pracy, biopaliwa – 110 tys., pompy ciepła – prawie 92 tys, biogaz – 66 tys., energetyk wodna – 42 tys., kolektory słoneczne – prawie 41 tys.
Jeśli chodzi o Polskę, to według danych EurObserv’ER największy udział strukturze zatrudnienia w branży OZE w 2014 roku miały energetyka biomasowa – 18,5 tys. pracowników, dalej są biopaliwa – 5,9 tys., kolektory słoneczne – 2,6 tys., energetyka wiatrowa- 2,5 tys. i energetyka wodna – 2 tys.
Za raportu przygotowanego przez EurObserv’ER wynika jednocześnie, że w 2014 roku branża OZE wygenerowała przychody na poziomie 141,5 mld euro. Z czego najwięcej przypada na Niemcy – 32,9 mld, kolejna w tej klasyfikacji jest Francja – prawie 18,9 mld euro, a dalej W. Brytania 17,3 mld euro. Polska znalazła się na 9 miejscu z przychodami branży OZE na poziomie ponad 4 mld euro.