zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 175 MW powstanie bez subsydiów

Strona główna > Archiwa wpisów > Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 175 MW powstanie bez subsydiów

Data
Tagi

50 km od granicy z Polską, powstanie jedna z największych niesubsydiowanych elektrowni fotowoltaicznych, której moc ma wynieść 180 MW

Obecnie największa w Europie elektrownia fotowoltaiczna, która produkuje energię bez dopłat lub rządowych gwarancji sprzedaży energii, ma moc o 5 MW mniejszą. Koncern energetyczny EnBW ogłosił w lutym tego roku plany budowy ogromnej . Elektrownia ma powstać w Niemczech, w pobliżu miasta Werneuchen – północny wschód od Berlina, w krajowym związku Brandenburgia, w powiecie Barnim. Powstanie na 164 hektarowym terenie. W ostatnich latach obserwujemy znaczący rozwój technologii solarnych. Dzięki postępowi technologicznemu koszt budowy farm fotowoltaicznych spadł w ciągu ostatnich 10 lat w Niemczech nawet o 90%. Dlatego dzisiaj koszty energii słonecznej są przynajmniej równe z kosztami innych technologii, co pokazują wyniki ostatnich aukcji – mówił Dirk Güsewell, który w EnBW jest odpowiedzialny za rozwój inwestycji w zakresie wytwarzania energii.

Energia słoneczna. Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi

Według planu, budowa powinna rozpocząć się wraz z początkiem przyszłego roku. Wielki park fotowoltaiczny Weesow-Willmersdorf ma wejść w fazę operacyjną jeszcze przed końcem 2020 r. Złoży się na niego w sumie ok. 465 tys. modułów fotowoltaicznych. Zostało jednak podane, że moc farmy fotowoltaicznej nie wyniesie 175 MW, tylko aż o 5 MW więcej, czyli 180 MW. EnBW komentuje, że dzięki spadkowi kosztów inwestycji w fotowoltaice, a także osiągnięciu efektu skali, który dodatkowo wpłynie na obniżenie kosztu wytwarzania energii, może zrealizować swoją pierwszą inwestycję poza systemem wsparcia dla OZE. W Niemczech można realizować podobne inwestycje bez korzystania z subsydiów, jednak według EnBW najważniejsze jest zachowanie pierwszeństwa, jeśli chodzi o dostęp do sieci energii odnawialnej.

Bez odpowiednich inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe, nie zapewnimy polskiej gospodarce właściwych warunków rozwoju

EnBW przeznacza fundusze na projekty PV o łącznej mocy 800 MW. Część inwestycji o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 10 MW zrealizuje w niemieckim systemie aukcyjnym.  Należące do niemieckiej grupy elektrownie PV o łącznej mocy ok. 100 MW osiągnęły status operacyjny. W trakcie budowy ma być 25 MW – dla tych projektów EnBW posiada gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.