zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Europa pobiera obecnie 15% energii elektrycznej z wiatru, ale nie buduje wystarczającej ilości źródeł energii, aby zrealizować Zielony Ład

Strona główna > Archiwa wpisów > Europa pobiera obecnie 15% energii elektrycznej z wiatru, ale nie buduje wystarczającej ilości źródeł energii, aby zrealizować Zielony Ład

W 2019 roku w Europie zainstalowano 15,4 GW nowej energii wiatrowej. Trzy czwarte z nich to wiatr lądowy o mocy 11,8 GW, nowy wiatr morski o mocy 3,6 GW. Obecnie Europa posiada 205 GW energii wiatrowej. Stanowiło to 15% całego zużycia energii elektrycznej w Europie w ubiegłym roku.

W Wielkiej Brytanii (2,4 GW, zarówno na lądzie, jak i na morzu) zainstalowano najwięcej nowych farm wiatrowych. Następnie pojawiła się Hiszpania (2,3 GW, wszystkie lądowe), później Niemcy (2,2 GW, zarówno lądowe jak i morskie), następnie Szwecja (1,6 GW, wszystkie na lądzie) i Francja (1,3 GW, również na lądzie).

Niemcy, które są od dawna motorem napędowym energetyki wiatrowej w Europie, stoją aktualnie w miejscu. W zeszłym roku zainstalowały one tylko 1,1 GW wiatru na lądzie – jest to najniższy wynik od 2000 roku. I zapowiedzieli bardzo niewiele nowych inwestycji, co wskazuje, że przyszły rok nie będzie dużo lepszy.

W całej Europie ogłoszono 19 miliardów euro nowych inwestycji w farmy wiatrowe o mocy 11,8 GW. 15 GW nowych mocy zostało przyznane w ramach rządowych aukcji i przetargów.

W 2019 roku, liczba instalacji wzrosła o 27% w porównaniu z 2018, ale aby osiągnąć cele określone w Zielonym Ładzie, konieczne jest podwojenie liczby instalacji.

Czytaj też: Czy całkowicie elektryczny system energetyczny do 2050 roku jest możliwy?

Niskie wskaźniki instalacji w Niemczech zostały częściowo skompensowane przez inne kraje. Hiszpania wróciła do dawnego stanu rzeczy – po kilku latach z niższymi instalacjami kraj ten osiągnął najwyższy wskaźnik instalacji od 2009 roku. Również Szwecja osiągnęła w ubiegłym roku rekordową liczbę instalacji.

We Francji trudne warunki pogodowe i opóźnienia administracyjne spowolniły budowę nowych farm wiatrowych. Jednak branża jest gotowa osiągnąć celów w tempie określonym we francuskim planie energetycznym.

Dyrektor generalny WindEurope – Giles Dickson, powiedział: „Wiatr stanowił 15% energii elektrycznej w Europie. Ale Europa nie buduje wystarczającej liczby nowych farm wiatrowych, aby zrealizować cel UE, jakim jest zapewnienie połowy energii elektrycznej w Europie do 2050 roku”.

„Neutralność klimatyczna i Zielony Ład wymagają od Europy, aby każdego roku instalowała ponad dwa razy więcej nowej energii wiatrowej niż zarządzała w 2019 roku. A wzrost musi pochodzić zarówno z morskiej, jak i lądowej energii wiatrowej”.

„To wymaga nowego podejścia do planowania i wydawania pozwoleń na kontynuowania inwestycji w sieci elektroenergetyczne”. Kluczowe znaczenie mają tu krajowe plany w zakresie energii i klimatu na rok 2030. UE musi zapewnić ich ambitne i rygorystyczne wdrożenie”.

Zobacz również: Energetyka wiatrowa – ekologiczna metoda produkcji energii 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.