Sejmik województwa małopolskiego przegłosował jednomyślnie uchwałę antysmogową dla Małopolski. To pierwsza w Polsce uchwała obejmująca teren całego województwa podjęta na gruncie ustawy antysmogowej.
Uchwała antysmogowa określa dopuszczalne paliwa oraz instalacje grzewcze dopuszczone do użytkowania w gospodarstwach domowych na terenie Małopolski, poza Krakowem. Pod Wawelem, od stycznia 2016 roku obowiązuje już osobna uchwała zakazująca, począwszy od 2019 roku, stosowania wszelkich paliw stałych dla celów grzewczych.
Podjęta dzisiaj uchwała jest mniej restrykcyjna, nie eliminuje węgla i drewna spośród dopuszczalnych paliw, natomiast określa ich standard oraz instalacje, w jakich mogą być spalane.
W myśl uchwały, od lipca tego roku na terenie Małopolski nie będzie można spalać mułów i miałów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Zabronione będzie również montowanie kotłów innych niż te najbardziej nowoczesne, spełniające wymagania dyrektywy Ekoprojekt. Od 2023 roku wszelkie instalacje użytkowane w małopolskich domach będą musiały spełniać wyśrubowane normy emisji zanieczyszczeń. Szacuje się, że w ciągu kilku lat musi zostać wymienionych kilkaset tysięcy nisko sprawnych pieców. Uchwała przewiduje dłuższy okres na dostosowanie się dla mieszkańców, którzy obecnie posiadają już kotły spełniające umiarkowane normy emisyjne.