zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W przyszłym tygodniu rusza konkurs na elektryczny samochód

Strona główna > Archiwa wpisów > W przyszłym tygodniu rusza konkurs na elektryczny samochód

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej spółka ElectroMobility Poland wraz z Ministerstwem Energii ogłosiły konkurs na samochód elektryczny. Konkurs, którego celem jest wybór pięciu najlepszych koncepcji miejskiego pojazdu elektrycznego, rusza w 13 marca.

Ogłaszając konkurs Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że mały, miejski samochód elektryczny, produkowany w Polsce, oparty na polskiej myśli technicznej to dla polskiego rynku motoryzacyjnego wyzwanie.

– Jako Ministerstwo Energii wspieramy rozwój elektromobilności w Polsce, tworzymy warunki do tego, żeby polscy przedsiębiorcy działający w tym sektorze mogli z powodzeniem konkurować z europejskimi. Oczywiście to czy taki pojazd będzie w Polsce produkowany ostatecznie zweryfikuje rynek. Pewne jest, że to wyzwanie musimy i chcemy podjąć. Jestem przekonany, że nasze przedsięwzięcie odniesie sukces – przekonywał Minister Krzysztof Tchórzewski.

Adresatami konkursu są osoby zawodowo zajmujące się szeroko rozumianym projektowaniem lub designem.

-Projekty nowoczesnego, miejskiego samochodu ekologicznego powinny z jednej strony uwzględniać najnowsze trendy stylizacyjno-konstrukcyjne oraz wpisywać się w koncepcję zintegrowanej komunikacji miejskiej, a jednocześnie oczekujemy, że zgłoszenia konkursowe będą uwzględniać specyfikę potrzeb polskich odbiorców – tłumaczył natomiast Krzysztof Kowalczyk, dyrektor zarządzający ElectroMobility Poland.

Proces powstawania polskiego samochodu elektrycznego ma być realizowany w czterech krokach.

W pierwszym etapie, do połowy 2017 roku jury ma wyłonić pięć wizualizacji, które posłużą do budowy prototypu. Każdy z pięciu laureatów otrzyma po 50 tys. zł nagrody.

Na kolejnym etapie, wiosną przyszłego roku, ma zostać przeprowadzony konkurs na prototyp, który ma być budowany podstawie pięciu zwycięskich koncepcji z pierwszego etapu. Jego efektem mają być jeżdżące prototypy, a każdy spełniający minimalne wymagania otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

– Na etapie jeżdżących prototypów na najlepszy projekt ma głosować publiczność – Chcielibyśmy w ten sposób poznać gusta i oczekiwania Polaków w odniesieniu do auta miejskiego, którym chcieliby się poruczać w niedalekiej przyszłości – tłumaczy zamiary Minister Tchórzewski.

Później, w trzecim kroku, ma zostać wyprodukowana krótka seria (do 100 sztuk łącznie) najlepiej ocenionych prototypów pojazdów i przeprowadzone ich testy oraz homologacja.

Na ostatnim etapie planowany jest wybór modelu, który będzie przedmiotem komercjalizacji oraz rozpoczęcie produkcji seryjnej.

Podczas wczorajszej konferencji wiceminister Energii Michał Kurtyka zaprezentował podażową stronę Planu rozwoju Elektromobilności.

– Rewolucja na rynku pojazdów, której jesteśmy świadkami to szansa dla nowych podmiotów na rzucenie rękawicy dużym firmom. Mamy przykłady, że jest to możliwe – podkreślił Minister Kurtyka. – Opracowaliśmy w ME pakiet rozwiązań, który ma pomóc polskim firmom zbudować swoją pozycję na rynku, którego ramy dopiero się budują – dodał.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.