Wiceprezes zarządu PGE, Bolesław Jankowski podczas debaty „Polityka ochrony klimatu – kontynuacje i korekty”, w trakcie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, przyznał że obecne technologie o mniejszej emisji nie oferują korzystnych cen, jak i również zadowalającego poziom bezpieczeństwa energetycznego.
Bolesław Jankowski wspomina również, że pomimo chęci wypełniania zobowiązań wobec UE, nie można zapominać o zagrożeniach pogorszenia się sytuacji gospodarczej i społecznej jakie niesie za sobą obecna polityka energetyczna.
Wiceprezes PGE wspomniał również o systemie EU ETS, jako zagrożeniu dla Polski z powodu bardzo silnego przełożenia cen uprawnień do emisji CO2 na ceny energii, co może prowadzić do pogorszeniem się sytuacji klientów indywidualnych, jak i przemysłowych. Inwestując w technologie nisko emisyjne należy pamiętać zarówno o zadowalającym poziomie cen dla klientów oraz bezpieczeństwie energetycznym – które obecnie nie zawsze spełniają te wymagania.
Alternatywą dla energetyki węglowej może być energetyka jądrowa – która dziś jest jednak droga, będąc kwestią przyszłości – oraz gaz, chociaż przykład elektrociepłowni Lublin, pokazuje że kogeneracyjna jednostka gazowa bez mechanizmów wsparcia jest nieopłacalna. Przekłada się to na wzrost cen, których odbiorcy nie będą w stanie zapłacić, a stosowanie takiej technologii traci sens z ekonomicznego punktu widzenia.
Cała rozmowa tutaj: www.wnp.pl/wiadomosci/297840.html