zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wiatraki na stacji. Energetyczny projekt paliwowego koncernu

Strona główna > Archiwa wpisów > Wiatraki na stacji. Energetyczny projekt paliwowego koncernu

Data
Tagi

PKN ORLEN planuje montaż siłowni wiatrowych na swoich stacjach paliw. Rozpoczął proces wyboru dostawcy siłowni wiatrowej, która ma także pełnić funkcję “witacza”, masztu reklamowego. W lutym firma zapowiadała inwestycje w systemy fotowoltaiczne, do produkcji energii ze słońca.

Jak informuje spółka  – wytworzona energia zostanie wykorzystana na potrzeby własne stacji paliw. Ewentualne nadwyżki mogą zostać wyprowadzone do sieci dystrybucyjnej. Instalacja pilotażowych siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu  i mocy do 40kW jest planowana na 2018 r.

Wiatraki na stacjach paliw

Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule “pod klucz” (EPC) i obejmować będzie całość prac projektowych i budowlanych, łącznie z procedurami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przyłączeniem elektrowni do sieci.

“Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy niskiej prędkości wiatru pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok. Konstrukcje o pionowej osi charakteryzują się mniejszym poziomem hałasu od swoich tradycyjnych odpowiedników o poziomej osi. W związku z tym eksploatacja urządzenia nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji” – poinformował koncern.

Energia ze słońca. Pilotażowy program na 11 stacjach

Kilka miesięcy temu Orlen wdrożył projekt pilotażu mikroinstalacji fotowoltaicznych (o mocy do 40 kWp) na jedenastu stacjach w całym kraju (w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów oraz w Krakowie i Katowicach). Moduły fotowoltaiczne umieszczone zostały na dachach i wiatach stacji paliw, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów.

Jak informował płocki koncern z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji. Ilości energii generowanej ze słońca, a także wielkość zredukowanej w ten sposób emisji, prezentowane są na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach.

W celu zwiększenia energetycznej samowystarczalności stacji paliw, PKN ORLEN planuje jednocześnie zabudowę pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej. Instalacja jednostki, wyposażonej w akumulatory energii pozwoli na oszacowanie potencjału wykorzystania magazynu – informował koncern w lutym br.

Zobacz także: Samochody elektryczne w Polsce znacznie tańsze po 2026 roku

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.