zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Jelenia Góra tworzy klaster czystej energii

Strona główna > Archiwa wpisów > Jelenia Góra tworzy klaster czystej energii

Data
Tagi

W ubiegłym tygodniu powstał Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. Jak uzasadniają władze miasta to sposób na uzyskanie jak największej samowystarczalności energetycznej oraz poprawę jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Porozumienie w sprawie powołania klastra podpisał Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry oraz przedstawiciele firm Polski Solar oraz Maf Energy.

Możliwość pozyskiwania czystej, odnawialnej energii jest dla Jeleniej Góry sprawą wyjątkowo istotną, stąd decyzja o naszym udziale w powstaniu klastra jest oczywista – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta.

Fotowoltaika, bo na nią stawiamy przede wszystkim, pozwoli na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów budowanych od fundamentów. Klaster energetyczny nie jest jedynym naszym pomysłem na pozyskiwanie niekonwencjonalnych dawniej źródeł energii, ale każde, nawet najmniejsze uzupełnienie dostaw energii, eliminujące w dodatku zagrożenie dla środowiska, jest w sytuacji Jeleniej Góry nie do przeszacowania – dodaje.

W ramach klastra planowana jest m.in. realizacja Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra, czyli elektrowni fotowoltaicznej składającej się z blisko 30 tys. paneli łącznej mocy 10 MW. Według założeń mają one produkować około 10,8 GWh energii rocznie. Inwestycja jest planowana na 26-hektarowej działce przy tzw. Trasie Czeskiej wydzierżawionej od miasta przez firmę Polski Solar, a jej wartość szacowana jest na 37 mln zł netto.

Członkowie klastra chcą, aby w przyszłości energia wyprodukowana z odnawialnych źródeł zbliżyła się do poziomu zużycia energii w powiecie jeleniogórskim. Wszystko po to, by stał się on tak zwaną “wyspą energetyczną”, czyli uzyskał całkowitą samowystarczalność.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z Jelenią Górą. Powstanie tutaj klastra znacząco przyczyni się do realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzięki temu polepszy się czystość powietrza, a wg wstępnych szacunków ceny energii dla mieszkańców mogą spaść nawet o 20 proc. – mówi Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding.

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej zajmie się Fundacja Polski Solar Holding. Rolą Fundacji, jako koordynatora, będzie także przygotowanie i zharmonizowanie realizowanych inwestycji w ramach klastra oraz rozwój i wdrożenie działań dystrybutora energii na lokalny rynek. Fundacja będzie także inicjować czynności badawcze i społeczne, związane z edukacją i zrównoważonym rozwojem. Z kolei firma Maf Energy będzie operatorem organizacyjnym, który zaprojektuje i wybuduje niezbędne instalacje.

Zasady funkcjonowania lokalnych systemów zasilania, zwanych klastrami energii, reguluje znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej dalekosiężnym celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej.

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.