zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Tauron zwiększa możliwości przesyłowe linii WN

Strona główna > Archiwa wpisów > Tauron zwiększa możliwości przesyłowe linii WN

Data

Operator elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych – Tauron Dystrybucja wdraża system dynamicznego obciążenia linii wysokiego napięcia, który ma doprowadzić do zwiększenia zdolności przesyłowych sieci energetycznych poprzez podniesienie  ilość energii przesyłanej konkretną linią energetyczną.

Jak podkreśla Tauron, OSD coraz częściej stają przed problemem zwiększenia zdolności przesyłowych linii wysokiego napięcia. Wynika to zarówno ze zwiększającego się zapotrzebowanie na energię ze strony klientów, jak i z przyłączania nowych źródeł energii.

 System dynamicznego obciążenia linii wysokiego napięcia, Tauron DystrybucjaPodstawą do wyznaczania dynamicznej obciążalności linii oraz monitoringu wykorzystania ich zdolności przesyłowych są warunki pogodowe, które panują w wyznaczonych punktach. Dlatego Tauron Dystrybucja zainstalował na liniach wysokiego napięcia specjalne punkty pomiarowe, które składają się ze stacji pogodowej, urządzeń zasilających, czyli turbiny wiatrowej i panelu słonecznego oraz modułu komunikacyjnego przesyłającego dane do serwera systemu komputerowego.

W każdym punkcie pomiarowym, a spółka ma ich w tej chwili zainstalowanych 19, mierzona jest temperatura otoczenia, prędkość i kierunek wiatru oraz nasłonecznienie. Specjalistyczne oprogramowanie, na podstawie zebranych danych, wylicza maksymalny prąd obciążenia dla każdej linii, a zebrane i wyliczone dane są dostępne w systemie informatycznym i służą dyspozytorom w ich codziennej pracy – wyjaśnia prezes Janusz Kurpas.

Obliczenia związane z wyznaczaniem dynamicznej obciążalności linii polegają na wykonaniu bilansu cieplnego linii na podstawie aktualnych danych pogodowych oraz danych konstrukcyjnych linii. Procedura obliczeniowa jest realizowana automatycznie dla każdego punktu pomiarowego w cyklu 15 minutowym. Im większa częstotliwość obliczania, tym szybsza informacja o dostępnym zapasie pomiędzy aktualnym obciążeniem, a obciążalnością dynamiczną linii czyli maksymalną w danym momencie dopuszczalną wielkością przesyłu energii.

Główną korzyścią z wdrożenia systemu DOL jest efektywniejsze i bezpieczniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieci dystrybucyjnej, bez ponoszenia kosztów związanych z jej rozbudową.

System DOL został dotychczas wdrożony na obszarze działania gliwickiego oddziału Taurona Dystrybucji. Spółka zapowiada, że ciągu najbliższych dwóch lat będzie sukcesywnie wdrażany na całym obszarze działania spółki.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.