zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ambitny plan w zakresie modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznej

Strona główna > Archiwa wpisów > Ambitny plan w zakresie modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznej

Wymiana linii napowietrznych na kablowe –  ważny element planu inwestycji PGE Dystrybucja

Inwestycje idące w tym kierunku, szczególnie w przypadku linii średniego napięcia (największy wpływ na ciągłość i bezpieczeństwo dostaw), to ważny krok podkreślają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi, wskazując, że mimo iż sieci kablowe są droższe w budowie, są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu i mniej awaryjne. Należy także pamiętać, że równolegle z procesem kablowania, spółki dystrybucyjne powinny realizować prace w kierunku automatyzacji sieci, podkreślają eksperci EIM.

Sieci dystrybucyjne. Scenariusze wzrostu zużycia miedzi

Jak podaje PGE – najwięcej inwestycji w zakresie kablowania wykonuje warszawski oddział spółki, który zaplanował w tym roku nakłady na sieci średniego i niskiego napięcia w wysokości 240 mln zł. Zwiększenie nakładów na budowę urządzeń elektroenergetycznych, czyli linii, stacji, zabezpieczeń i automatyki oraz przyłączy, jest niezbędne z uwagi na starzenie się sieci i potrzeby przyłączeniowe związane z intensywnym rozwojem aglomeracji warszawskiej. Każdego roku na terenie oddziału Warszawa wzrasta liczba nowych obiektów przyłączonych do sieci elektroenergetycznej średnio o ponad 10 tys. Wobec tak dużego zapotrzebowania na usługi związane z dostawą energii oddział intensywnie modernizuje i rozbudowuje własną infrastrukturę energetyczną. W ubiegłym roku oddział Warszawa przeznaczył prawie 134 mln zł na rozbudowę i modernizację sieci średniego i niskiego (SN i nN). Efektem była budowa i modernizacja łącznie 649 km linii, a w tym: 96 km linii napowietrznych SN i 307 km linii kablowych SN, 236 napowietrznych stacji transformatorowych i 131 wnętrzowych stacji transformatorowych, 121 km linii napowietrznych nN i 125 km linii kablowych nN. Ponadto zainstalowano 60 rozłączników radiowych.

Stan i potrzeby rozwojowe sieci elektroenergetycznych w procesie transformacji niskoemisyjnej w Polsce

Jak wskazują eksperci – linie napowietrzne są narażone na działania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, jak chociażby nawałnice z lata 2017 r., co wpływa na ich awaryjność i ciągłość dostaw dla odbiorców. Po tamtych nawałnicach najbardziej problematyczna i czasochłonna była naprawa linii średnich napięć na terenach leśnych, jak wykazała analiza PTPiREE.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.