zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Badanie TNS: Mieszkańcom Pomorza bliżej do OZE niż do atomu

Strona główna > Archiwa wpisów > Badanie TNS: Mieszkańcom Pomorza bliżej do OZE niż do atomu

Data

Większość mieszkańców Pomorza opowiada się przeciwko budowie elektrowni jądrowej zarówno w województwie pomorskim, jak i w całej Polsce, wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska dla Fundacji Greenpeace Polska.

W badaniu stosunku mieszkańców województwa pomorskiego do energetyki jądrowej większość mieszkańców Pomorza opowiada się przeciwko budowie elektrowni jądrowej zarówno w województwie pomorskim (57 proc.), jak i w Polsce (53 proc.). Zwolennikami budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest 41 proc. mieszkańców Pomorza, w województwie pomorskim 38 proc.

Wśród osób z wykształceniem wyższym podobny odsetek deklarowało swoje poparcie (49 proc.), jak i sprzeciw wobec budowy elektrowni jądrowej (46 proc.). Zdania były także podzielone wśród osób z wykształceniem średnim (45 proc.za budową i 48 proc. przeciw budowie). Wśród osób z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym przeważali przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej (odpowiednio 53 proc. i 64 proc.). W największych miastach za budową elektrowni jądrowej opowiedziało się niemal tyle samo respondentów (46 proc.), co przeciw budowie (47 proc.).

Jednocześnie TNS zapytała w badaniu czy rząd powinien zrezygnować z planów budowy elektrowni jądrowej w województwie pomorskim i w zamian wspierać na Pomorzu inwestycje w odnawialne źródła energii. 71 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Przeciwnego zdania jest 14 proc. Pomorzan, a zwolennikami wsparcia obu inwestycji jest 8 proc. badanych.

Jak pokazało badanie, osoby z wykształceniem wyższym najczęściej opowiadają się za rezygnacją z planów budowy elektrowni jądrowej na rzecz inwestycji w odnawialne źródła energii (65 proc.), mniejszy odsetek tak wykształconych osób wspiera plany budowy elektrowni jądrowej (15 proc. lub realizację obu rodzajów inwestycji (15 proc.).

Jednocześnie, jak wynika z badania, mieszkańcy województwa pomorskiego postawieni przed wyborem między budową wiatraków na Bałtyku a budową elektrowni jądrowej na terenie województwa, w zdecydowanej większości (79 proc.) poparliby inwestycję w wiatraki. Tylko 14 proc. zdecydowałby się na poparcie elektrowni jądrowej.

W badaniu zadano również pytanie jaki kierunek polityki energetycznej powinien być przede wszystkim rozwijany w Polsce w niedalekiej przyszłości. 73 proc. mieszkańców Pomorza wskazało, że Polsce powinna być rozwijana przede wszystkim polityka energetyczna w oparciu o surowce i źródła odnawialne. Na drugim miejscu respondenci wskazują na potrzebę rozwoju oszczędzania energii i efektywności energetycznej (40 proc.), 18 proc. wskazało na energię jądrową, ropę naftową i gazu – 15 proc., a węgiel kamienny i brunatny -12 proc.

Badanie w formie telefonicznych wywiadów wspomaganych komputerowo (CATI) zostało przeprowadzone w dniach 26-29 stycznia 2016 roku, na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców województwa pomorskiego w wieku 18 lat i więcej.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.