zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ceny energii w UE w dół, a w Polsce w górę

Strona główna > Archiwa wpisów > Ceny energii w UE w dół, a w Polsce w górę

Jeśli uwzględnimy siłę nabywczą, ceny energii elektrycznej płacone przez gospodarstwa domowe w 2017 roku w Polsce były o jedną piątą wyższe niż średnia w Unii Europejskiej. Drożej płacili tylko odbiorcy w Niemczech i w Portugalii. Na dodatek ceny prądu w Polsce rosły, a średnia w Unii spadała – podaje portal WysokieNapięcie.pl.

Według danych Eurostatu, w UE w pierwszej połowie 2017 roku średnia cena 100 kWh wynosiła 20,4 euro. W poszczególnych krajach stawki były zróżnicowane, najniższe w Bułgarii (10 euro za 100 kWh), najwyższe w Danii i Niemczech (ponad 30 euro za 100 kWh). W Polsce wynosiły 14,6 euro za 100 kWh, czyli znacznie poniżej średniej unijnej. Jednak nie ma się z czego cieszyć – czytamy na portalu wnp.pl. Dlaczego? Bo uwzględniając tzw. standard siły nabywczej, korygujący różnice kursowe walut, okazuje się, że energia w Polsce w porównaniu do cen innych dóbr i usług, wcale nie jest najtańsza. Nasz kraj znalazł w tej kategorii w gronie państw, gdzie koszty energii należą do najwyższych, obok Niemiec, Portugalii i Belgii.

Na dodatek cena prądu dla konsumentów detalicznych w Polsce rosła – między pierwszym połową 2016 r., a pierwszym półroczem 2017 roku zwiększyły się (licząc w złotych) o 6,7 proc. – podczas gdy średnia w Unii spadła o 0,5 proc. – wylicza WysokieNapięcie.pl. Bardziej niż w Polsce ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosły jedynie na Cyprze, w Grecji i Belgii.

Jak podaje portal jednocześnie ceny prądu w Polsce są obłożone niższymi niż w innych krajach podatkami wśród państw UE. Są one na poziomie 24 proc. podczas, gdy średnia to 37 proc.

ZOBACZ TAKŻE: Rekordowe święta. Wiatraki dostarczyły 40% prądu w Polsce

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.