zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Dolnośląskie. Do końca września konsultacje uchwał antysmogowych

Strona główna > Archiwa wpisów > Dolnośląskie. Do końca września konsultacje uchwał antysmogowych

Data
Tagi

Do końca września 2017 r. potrwają konsultacje uchwał antysmogowych dla województwa dolnośląskiego, które przygotowuje Urząd Marszałkowski. Przedłożone do konsultacji projekty m.in. zakazują spalania węgla, drewna i odpadów węglowych.

Do konsultacji trafiły trzy projekty uchwał antysmogowych, dla różnych obszarów województwa dolnośląskiego. Oddzielne projekty przygotowano dla miasta Wrocław, miejscowości uzdrowiskowych oraz pozostałej części województwa.

Jak tłumaczy marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, problem zanieczyszczenia powietrza inaczej wygląda w dużych miastach, inaczej w małych miejscowościach, a jeszcze inaczej na terenach podgórskich.

W projekcie uchwały dotyczącej całego województwa, poza miastem Wrocław oraz miejscowościami uzdrowiskowymi, zaproponowano, aby kotły montowane w instalacjach grzewczych spełniały kryterium minimum piątej klasy jakości (obecnie najwyższą). W nowych budynkach takie kotły miałyby być obowiązkowo montowane od 2018 r. W starych budynkach kotły poniżej trzeciej klasy mogłyby być użytkowane do stycznia 2024 r., a poniżej piątej klasy do stycznia 2028 r.

Projekt dotyczący miejscowości uzdrowiskowych zakłada, że w tych miejscowościach będzie można palić wyłącznie paliwami gazowymi, lekkim olejem opałowym lub (będzie można) korzystać z ciepła z instalacji sieciowych.

Projekt uchwały antysmogowej dotyczącej Wrocławia zakłada, że od 1 lipca 2018 r. mieszkańcy ubiegający się o pozwolenie na użytkowanie instalacji grzewczych będą zobowiązani do zainstalowania jedynie takich źródeł ciepła, które spełniają warunki uchwały. Mieszkańcy, którzy do tego czasu ogrzewali mieszkania starymi piecami będą mieli 6 lat, czyli do 1 stycznia 2024 roku, na ich likwidację.

Z uwagi na lokalizację nie wszystkie mieszkania lub domy na terenie Wrocławia mogą zostać podłączone do sieci gazowej lub ciepłowniczej. Mając to na uwadze Urząd Miejski Wrocławia zaproponował dla takich przypadków, aby w uchwale antysmogowej znalazły się zapisy pozwalające na ogrzewanie mieszkań węglem kamiennym o określonych parametrach. Rozwiązanie to wymaga wymiany wszystkich starych pieców na piece co najmniej 5 klasy.

Rozpoczęte w lipcu konsultacje projektów uchwał antysmogowych potrwają do końca września 2017 r.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.