Prawie 70 firm i instytucji specjalizujących się w rozwiązaniach i technologiach z dziedziny szeroko rozumianej energetyki zgłosiło się już do udziału w Energy Industry Mixer we Wrocławiu. To miejsce dyskusji o energetyce na Dolnym Śląsku i w kraju, a także idealna okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, zarówno z firmami z Polski, jak i z zagranicy.
Organizowany po raz pierwszy Energy Industry Mixer będzie połączeniem dwóch różnych imprez – kompleksowej konferencji naukowej, podczas której omawiane będą kluczowe problemy, tendencje i perspektywy rozwoju branży energetycznej, oraz spotkania networkingowego dla firm.
Dzięki wykorzystaniu nietypowej – szczególnie w przypadku spotkania biznesowego – formuły „szybkich randek” uczestnicy będą mogli w krótkim czasie odbyć maksymalnie dużo spotkań i ocenić potencjał biznesowy współpracy z wieloma różnymi firmami.
CZYTAJ: Innowacje niezbędne w polskiej energetyce
Ostatnie tygodnie wyraźnie pokazują, że opracowana przez nas formuła spotkania cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich firm działających w branży energetycznej oraz sektorach pokrewnych. Do tej pory swój udział w spotkaniu Energy Industry Mixer zgłosiło już prawie 70 firm i instytucji z Polski i zagranicy, w tym m.in. Tauron Polska Energia S.A., AB Cogeneration World, Comatec Poland Sp. z o.o., Energoprojekt-Katowice SA oraz kilkadziesiąt innych. Honorowym Patronatem wydarzenie objęły: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Wojewoda Dolnośląski i Regione del Lazio.
– „Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie ze strony sektora rządowego, administracji lokalnej oraz organizacji branżowych – czyli instytucji, którym faktycznie powinno leżeć na sercu rozwijanie innowacji w dziedzinie energetyki i optymalizowanie zużycia energii” – wyjaśnia Fabrizo Bosetti, założyciel firmy Bosetti Global Consulting, która jest głównym organizatorem wydarzenia.
POLECAMY: Polska energetyka potrzebuje innowacji. Nie tylko ze względu na upały
W naukowej części wydarzenia zaplanowano serię wykładów i paneli dyskusyjnych. Poświęcone są one tematyce optymalizacji kosztów energii dla przemysłu, dostosowania infrastruktury energetycznej w Polsce do OZE, planów inwestycyjnych dot. produkcji energii elektrycznej, a także wyjątkowych rozwiązań SmartCity na przykładzie Wrocławia. Władze miasta, przedstawiciele firm Tauron Polska Energia i Ericsson, które wspólnie wdrożą rozwiązania, opowiedzą o tych projektach podczas Energy Industry Mixer. To pierwsze takie projekty w Polsce. Będą dotyczyły środowiska, mobilności, zarządzania światłem i parkowania.
– We Wrocławiu jesteśmy otwarci na pomysły, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Korzystamy z udogodnień, jakie przynoszą nam nowoczesne technologie, ale także zależy nam na budowaniu świadomego i kreatywnego społeczeństwa. Rozwijając ideę SmartCity oraz program CityLab staramy się odpowiadać na realne potrzeby miasta i wrocławian w zakresie mobilności, ekonomii, zarządzania czy edukacji. W ramach wydarzenia Energy Industry Mixer przybliżymy część z dotychczasowych rozwiązań, a także podyskutujemy o naszych najnowszych innowacyjnych projektach prowadzonych z firmami Tauron Polska Energia i Ericsson – mówi Robert Bednarski, dyrektor Biura SmartCity i Zarządzania Projektami Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Z kolei panel poświęcony OZE, przybliży m.in. możliwości jakie dają nam odnawialne źródła energii. Skala inwestycji w Polsce w farmy fotowoltaiczne w 2019 roku przekroczy 3 mld zł, ale potencjał na kolejne lata jest znacznie większy. Dobrym przykładem do przeanalizowania w tym zakresie OZE są Włochy, kraj partnerski Energy Industry Mixer, który w 2030 roku zamierza pozyskiwać 90 procent energii z OZE.
ZOBACZ TAKŻE: Stan i potrzeby rozwojowe sieci elektroenergetycznych w procesie transformacji niskoemisyjnej w Polsce
„Włochy należą do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i rozwiniętych gospodarczo krajów świata. Dla Polski są jednym ze strategicznych partnerów handlowych. Energy Industry Mixer we Wrocławiu, międzynarodowy event networkingowy, to doskonała okazja dla polskich i włoskich przedsiębiorców do rozwinięcia i pogłębienia owocnej współpracy biznesowej, szczególnie w obszarze energetyki. Włochy to wszak jeden z liderów wdrażania fotowoltaiki w Europie oraz kraj, w którym rozwój elektromobilności, tak jak w Polsce, jest wpisany w strategię rozwoju kraju. To ważny obszar, w który powinniśmy inwestować ze względu na odpowiedzialność za środowisko, a także z uwagi na odpowiedzialność gospodarczą” – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która zapowiedziała swój udział w wydarzeniu.
Według ekspertów rozwój elektromobilności to impuls dla gospodarki, który może wykreować w kraju około 50 tys. nowych miejsc pracy do 2030 roku. Przypomnijmy, że na Dolnym Śląsku pod Wrocławiem już działa LG Chem, fabryka baterii do aut elektrycznych, która docelowo ma zatrudniać nawet 7000 osób.
– Elektromobilność i odnawialne źródła energii to dynamicznie rozwijające się obszary, które mogą zapewnić konkurencyjność krajowej gospodarce. Dlatego musimy je w pełni wykorzystać i wspierać ich rozwój. Agencja Rozwoju Przemysłu ma w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie. To na terenie zarządzanej przez nas Podstrefy Wrocław-Kobierzyce działa największa w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka baterii do samochodów elektrycznych koncernu LG Chem. Koreańczycy zdecydowali się na inwestycje w tym regionie, bo tworzymy dobre warunki dla biznesu i na bieżąco odpowiadamy na ich potrzeby. Nasza praktyka pokazuje, że równie istotne jest powstawanie łańcuchów wartości, a te rodzą się w efekcie debaty o wzajemnych oczekiwaniach i możliwościach. Stąd nasza obecność na Energy Industry Mixer. Jestem przekonany, że przewidziane w programie dyskusje, zakończą się nie tylko ciekawymi konkluzjami, ale przede wszystkim wspólnymi projektami uczestników – podkreśla Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., która jest jednym z partnerów Energy Industry Mixer. Wkrótce na Dolnym Śląsku ma powstać kolejna fabryka baterii litowo-jonowych w Jaworze, którą wybuduje koncern Mercedes-Benz Cars.
– Energetyka to jeden z największych, najciekawszych i najszybciej rozwijających się sektorów nowoczesnej gospodarki. Na całym świecie, w Polsce również, bez przerwy pojawiają się nowe modele biznesowe, właściwie we wszystkich przypadkach oparte o innowacje. Branża dużo inwestuje i poszukuje finansowania, co z naszego punktu widzenia jest oczywiście kluczowe. Energy Industry Mixer jest ciekawym przedsięwzięciem także dlatego, że biorą w nim udział firmy spoza wąsko rozumianego sektora. To stwarza okazję do wymiany spostrzeżeń w szerszym kontekście całego Przemysłu 4.0 – mówi Paweł Dajewski, Dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej Santander Bank Polska we Wrocławiu. Bank Santander Polska jest jednym ze sponsorów wydarzenia.
Energy Industry Mixer odbędzie się we Wrocławiu 19 marca w Centrum Konferencyjnym na Stadionie Wrocław (Aleja Śląska 1). Więcej informacji o Energy Industry Mixer na stronie energymixer.eu/pl