zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

European Battery Alliance – europejski przemysł bateryjny rośnie w siłę

Strona główna > Archiwa wpisów > European Battery Alliance – europejski przemysł bateryjny rośnie w siłę

Data
Tagi

Według informacji podanych przez Komisję Europejską, została zaakceptowana pomoc publiczna dla europejskiego konsorcjum

Krajami, które wystąpiły o zatwierdzenie pomocy publicznej i mają zamiar wspólnie pracować nad budową europejskiego przemysłu bateryjnego są: Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Finlandia, a także Szwecja. Rządy wymienionych państw pragną przeznaczyć na ten cel łącznie 3,2 mld euro. Według ich założeń, dzięki udostępnieniu takich środków, powstaną prywatne inwestycje warte 5 mld euro.

Polska liderem sektora baterii i akumulatorów w przyszłości?

Zgłoszone programy, które zakładają publiczne dofinansowanie, zostały uznane przez Komisję Europejską za zgodne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Programy umieszczono na liście IPCEI (Important Project of Common European Interest). 17 podmiotów pochodzących z siedmiu wspomnianych wcześniej krajów zaangażowało się w projekt. Łączny budżet liczy 3,2 mld euro – na trzy największe zadeklarowane przez państwa kwoty składają się: 1,25 mld euro, które chce przekazać rząd Niemiecki, 960 mln euro od Francji, a także 570 mln euro od Włoch. Polska znajduje się na czwartym miejscu, a jej maksymalna suma publicznego wsparcia sięga 240 mln euro. Podmioty belgijskie otrzymają wsparcie z 80 mln euro, które przekaże ich państwo. Natomiast Szwecja zasili budżet kwotą 50 mln euro, a Finlandia – 30 mln euro. Jednymi z firm, które zadeklarowały chęć wzięcia udziału w programie, są np. BASF, Fortum, Varta, BMW oraz Enel. Nasz kraj jest reprezentowany przez spółkę Eneris i Elemental. Firmą, która będzie aktywna podczas całego łańcucha produkcji, a także recyklingu ogniw i baterii, jest Eneris. Natomiast Elemental będzie zaangażowana w proces recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów, które są stosowane w bateriach. W projekcie weźmie także udział Umicore, pochodząca z Belgii firma, która ok. rok temu zapowiedziała stworzenie jednej z nowych fabryk w Nysie w województwie opolskim.

Magazyny energii i ich znaczenie dla przemysłu

Według deklaracji Umicore, inwestycja w fabrykę w Nysie doprowadzi do powstania około 400 nowych miejsc pracy, a już pod koniec 2020 r. mają rozpocząć się dostawy komponentów do baterii litowo-jonowych. Projekt realizowany w ramach tzw. European Battery Alliance ma się zakończyć 2031 roku. Jak wskazują szacunki Komisji Europejskiej, w 2015 roku rynek baterii powinien być warty 250 mld euro rocznie, a wielkością może być równy gospodarce Danii. W Europie wówczas generowany popyt na baterie wyniesie 200 GWh, a globalnie 600 GWh.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.