zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Finansowanie transformacji energetycznej wymaga uporządkowania i systemowego podejścia do finansów

Strona główna > Archiwa wpisów > Finansowanie transformacji energetycznej wymaga uporządkowania i systemowego podejścia do finansów

Data
Tagi

Rynek kapitałowy i instytucje finansowe łatwo definiują potencjał finansowy spółek energetycznych, a w rzeczywistości jest to bardziej złożone zagadnienie

Mówiąc o potencjale finansowym spółek energetycznych, trzeba brać pod uwagę transformację energetyczną, która ma miejsce w całej Europie. Możliwymi sposobami finansowania nowych transformacji są np. fundacje państwowe i unijne, jak i pożyczki oraz fundusze. Instytucje finansowe zapominają czasem, że finansowanie służy głównie poprawie konkurencyjności gospodarki, przez co odgórnie narzucają osiąganie pewnych wskaźników.

Transformacja w stronę czystej energii nie obejdzie się bez miedzi. Oto dlaczego

Jak powiedział podczas Kongresu 590 Prezes ENEA Mirosław Kowalik, możliwość skorzystania z zewnętrznego finansowania wymaga uporządkowania i systemowego podejścia do kwestii finansów i trzeba wiedzieć gdzie szukać pieniędzy, jak się o nie starać oraz w jaki sposób nimi zarządzać. Enea od 4 lat rozwija się we wszystkich obszarach, budując odpowiedni potencjał do transformacji. Spółka, zwiększając swoją moc zainstalowaną z 3 GW do 6 GW, stała się drugim producentem energii elektrycznej w Polsce. Spółka stara się rentownie wykorzystywać swoje aktywa po to, żeby zbudować odpowiedni potencjał inwestycyjny dla transformacji zarówno  źródeł wytwórczych, jak i inwestycji w dystrybucję. Operator prawie 400 mln zł przeznaczył na rozbudowę infrastruktury dystrybucji, ponieważ inwestycja w rozwój dystrybucji jest konieczna chcąc w bezpieczny sposób włączyć OZE do KSE.

Bez odpowiednich inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe, nie zapewnimy polskiej gospodarce właściwych warunków rozwoju

Jak podkreślił Prezes Kowalik, większe nakłady finansowe OSD wynikają z podłączenia źródeł odnawialnych oraz rozwoju energetyki rozproszonej, a niektórzy analitycy twierdzą, że w nowej perspektywie 2021–2030 wydatki na OSD powinny wzrosnąć trzykrotnie. W perspektywie następnego dziesięciolecia projektowany poziom wydatków na OSD w Europie wynosi od 60 do 110 mld euro. Energetykę trzeba rozpatrywać w perspektywie długoterminowej i podczas realizowanej transformacji musimy pamiętać zarówno o stabilnych źródłach energii jak i OZE podkreślają eksperci.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.