O dofinansowanie w ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w Polsce mogą się starać samorządy, przedsiębiorcy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe
Poziom dofinansowania sięga od 45 proc. do 100 proc. Ze 164 mln euro na łagodzenie i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, 140 mln euro to fundusze pochodzące z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG).
Wsparcie dla przedsiębiorców. 200 mln zł dofinansowania na produkcję energii odnawialnej
Środki zostaną przeznaczone na realizację projektów w trzech obszarach: energii odnawialnej i efektywności energetycznej; łagodzenia zmian klimatu i ograniczenia narażenia na tego typu zmiany oraz środowiska naturalnego i ekosystemów. Pierwsze nabory projektów ruszają na początku kwietnia i ma je przeprowadzić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na razie nie znamy jeszcze szczegółowych regulaminów kolejnych konkursów, które przeprowadzi NFOŚiGW, jednak wiadomo, że w najbliższych miesiącach można się spodziewać naborów wniosków w konkursach związanych z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii. Jak wynika z informacji udostępnionych przez Fundusz, planowany jest m.in. nabór wniosków w obszarze “Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”, w którym dofinansowanie ma objąć projekty mające na celu poprawę efektywności energetycznej w budynkach szkolnych.
Rozwój OZE. Bez miedzi ani rusz
Nabór wniosków ma wystartować 6 kwietnia i potrwa do 15 lipca br. Tego samego dnia ma się rozpocząć nabór wniosków w konkursie z tego samego obszaru, przeznaczony dla projektów zakładających budowę lub modernizację miejskich systemów ciepłowniczych i eliminację indywidualnych źródeł ciepła. Ten nabór wniosków zakończy się dwa tygodnie wcześniej, w dniu 30 czerwca.