zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

IRENA: 2016 rok rekordowy dla odnawialnych źródeł energii

Strona główna > Archiwa wpisów > IRENA: 2016 rok rekordowy dla odnawialnych źródeł energii

Data
Tagi

Według danych opublikowanych w ostatnich dniach przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency- IRENA), moc odnawialnych źródeł energii wzrosła w 2016 roku o 161 GW.

Statystyki IRENA wskazują, że na koniec ubiegłego roku moc źródeł OZE na świecie osiągnęła poziom 2 006 GW.

Z danych IRENA wynika, że w ubiegłym roku moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o 8,7 procent, przy rekordowym przyroście mocy w energetyce słonecznej – o 71 GW. Ubiegły rok był szczególny między innymi ze względu na fakt, że przyrost mocy w źródłach słonecznych był wyższy niż w wiatrowych, których przybyło 51 GW. Moce w energetyce wodnej wzrosły o 30 GW, a bioenergetyce o 9 GW. Energetyka oparta na źródłach geotermalnych odnotowała wzrost o prawie 1 GW.

Największy udział – 58 proc. – w przyroście nowych mocy w OZE miały kraje azjatyckie, które na koniec ubiegłego roku dysponowały w źródłach odnawialnych mocą 812 GW, co stanowiło około 41 procent globalnych mocy wytwórczych w OZE. Azja była w 2016 roku również jednym z najszybciej rozwijających się regionów, z 13,1-procentowym wzrostem mocy w odnawialnych źródeł energii.W Afryce zainstalowano w ubiegłym roku 4,1 GW nowych mocy w OZE, dwa razy więcej niż w 2015 r., a moc zainstalowana źródeł OZE na tym kontynencie przekroczyła 32 GW ( wzrost o 12,1 proc.). W Ameryce Północnej wzrost sięgnął 7,8 proc. do prawie 330 MW, a w południowej 7,4 proc. do 193 GW. W Europie moc OZE w 2016 roku wzrosła o 4,4 proc. pod poziomu prawie 487 GW.

Statystyki IRENA wskazują, że na koniec 2016 r. w źródłach odnawialnych off-grid było zainstalowanych było 2,8 GW mocy, z czego około 40 procent stanowiły źródła słoneczne, a 10 proc. wodne. Według szacunków agencji, na całym świecie tego typu źródła mogą zaopatrywać w energię ok. 300 milionów ludzi.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.