zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Jednostronne moduły PV docelowo tylko dla instalacji dachowych?

Strona główna > Archiwa wpisów > Jednostronne moduły PV docelowo tylko dla instalacji dachowych?

Jeden z największych na świecie producentów modułów PV – JinkoSolar, twierdzi że zastosowanie jednostronnych modułów zostanie ograniczone wyłącznie do dachowych instalacji PV

Podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu targów Intersolar South America, pojawiają się sygnały, że inwestorzy zaczną wycofywać się z jednostronnych modułów fotowoltaicznych jeśli chodzi o duże, naziemne farmy PV, czytamy na portalu gramwzielone.pl. W wypowiedzi cytowanej przez “PV Magazine” przedstawiciel JinkoSolar zapewniła, że ten segment rynku fotowoltaicznego “wkrótce pożegna się z jednostronnymi modułami PV” i że ich zastosowanie zostanie ograniczone do projektów dachowych. Z szacunków firmy wynika, że już w ponad 30-procentach deweloperzy naziemnych farm fotowoltaicznych planują zmianę założeń swoich projektów w celu wykorzystania modułów dwustronnych. Zmiana ma wynikać z malejącej różnicy w kosztach produkcji modułów jedno- i dwustronnych oraz istotnie wyższych uzysków energii osiąganych z wykorzystaniem tych drugich.

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Niektórzy deweloperzy mogą wkrótce całkiem przejść na moduły dwustronne, a zmiana ta wynikać będzie ze zminimalizowania różnicy w kosztach. Różnica ta już teraz ma stawać się coraz mniejsza i powinna zmniejszyć się jeszcze bardziej wraz ze wzrostem zapotrzebowania na takie moduły i rosnącym efektem skali. Jak podkreślają przedstawiciele branży PV – jest to zmiana “proefektywnościowa”, a nie rewolucja technologiczna, dlatego potrzeba dużo mniej czasu, aby zebrać odpowiednie informacje do zestawień bankowalności. Jak wskazują eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi – dwustronne moduły słoneczne mają wiele zalet w stosunku do tradycyjnych paneli słonecznych – energia może być wytwarzana z obu stron modułu, zwiększając całkowite wytwarzanie energii. Eksperci podkreślają, że takie moduły często są bardziej wytrzymałe, m.in ponieważ obie strony są odporne na promieniowanie UV.

Energia słoneczna. Zobacz raport

Doświadczenia ze zrealizowanych projektów, bazujące na takiej technologii, potwierdzają uzyski energii wyższe o ok. 5-20 proc. w porównaniu do systemów wykorzystujących tradycyjne, jednostronne moduły PV. Wzrost popularności modułów dwustronnych widać szczególnie w tym roku, a kolejni deweloperzy ogłaszają wykorzystanie ich w projektach o mocy liczonej nawet w setkach MW. Włoski Enel zapowiedział, że na takich modułach w ilości 550 tys. sztuk, posadowionych na jednostronnych trackerach, postawi farmę fotowoltaiczną w Meksyku, której moc wyniesie 220 MW.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.