W piątek 12 maja Komisja Europejska opublikowała wyliczenie odnośnie liczby uprawnień do emisji dwutlenku węgla znajdujących się w obiegu na europejskim rynku emisji.
Według wyliczeń Komisji Europejskiej na rynek w trzeciej fazie unijnego rynku uprawnień do emisji CO2 trafiło ponad 8,8 mld uprawnień. Ok. 1,75 mld z tego stanowiły zbankowane uprawnienia z fazy drugiej, 3,6 mld trafiło do przedsiębiorstw w ramach darmowego przydziału, a prawie 2,77 mld na aukcjach. Do tego dochodzi jeszcze 0,3 mld uprawnień z programu NER300 oraz 0,4 mld z systemu międzynarodowego.
Natomiast jak wylicza komisja, po stronie popytowej zostało zweryfikowanych i umorzonych 7,14 mld uprawnień, a około 0,19 mld zostało anulowanych.
W efekcie, według szacunków KE, na rynku w obiegu pozostaje ok. 1,69 mld uprawnień.
Kolejne wyliczenia odnośnie będących w obiegu uprawnień do emisji CO2 Komisja ma podać 15 maja przyszłego roku.
Jednocześnie KE podkreśla, że dane te będą miały istotne znaczenia dla określenia poziomu tzw. rezerwy stabilizacyjnej (Market Stability Reserve – MSR), która ma zacząć funkcjonować w unijnym systemie emisji (EU ETS) do 2019 roku.
Jak podaje KE, jeśli ostatnie wyliczenia miałby być podstawą przeniesienia części uprawnień do rezerwy stabilizacyjnej, to w przyszłym roku wolumen uprawnień dostępnych na aukcjach zmniejszyłby się o około 203 mln uprawnień.
KE przypomina jednocześnie, że w kontekście rewizji systemu handlu uprawnieniami do emisji w UE odbywają się obecnie dyskusje w Radzie i Parlamencie Europejskim w sprawie tymczasowego podwojenia tempa przenoszenia uprawnień do MSR.