zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

KIG o przyszłej polityce energetycznej państwa

Strona główna > Archiwa wpisów > KIG o przyszłej polityce energetycznej państwa

Z czego w przyszłości produkować będziemy w Polsce energię elektryczną? To główny temat dyskusji Komitetu ds. Energii i Klimatu KIG, która miała miejsce 7 czerwca.  Krajowa Izba Gospodarcza wnioski z dyskusji przedstawi rządowi, który tworzy nową politykę energetyczną państwa – czytamy na portalu wnp.pl.

Jak tłumaczył prezes KIG Andrzej Arendarski podczas spotkania , “suwerenność energetyczna” to granica uzależniania się od zewnętrznych dostaw energii pierwotnej. KIG zdefiniowała ją jako stan, w którym import ten nie przekracza 50 proc. całkowitego krajowego zużycia energii pierwotnej. Arendarski przywołał niedawne wystąpienie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zastanawiał się, ile może kosztować spadek do 50 proc. udziału węgla brunatnego i kamiennego w produkcji energii elektrycznej.

Z kolei prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala zwrócił uwagę, że zejście do wspomnianego przez ministra poziomu 50 proc. prądu z węgla będzie oznaczało masowy import gazu i uzależnienie od sprowadzania tego surowca z jednego kierunku – podaje portal.

Prof. Zbigniew Kasztelewicz z AGH, zwrócił uwagę, że konieczna jest taka zmiana prawa, aby nie dało się blokować na poziomie lokalnym budowy odkrywek. Przypomniał, że już za trzy lata zaczną kończyć się pierwsze z eksploatowanych obecnie złóż węgla brunatnego, a proces ten z czasem będzie przyspieszał.

Z kolei były wiceprezes Taurona Stanisław Tokarski  podkreślał, że elementem doktryny powinno być to, że z węgla potrzebujemy tylko tyle, ile nam trzeba, a reszta energetyki powinna się opierać na źródłach rozproszonych i odnawialnych.

Czytaj także: Na farmie wiatrowej Energi powstanie największy w Polsce magazyn energii


 

Polityka energetyczna Polski. Stanowisko KIG – co zawiera?

Komitet KIG na potrzeby powstającej polityki energetycznej państwa (PEP) opracował “Doktrynę bezpieczeństwa energetycznego Polski”, opartą na czterech filarach: suwerenności energetycznej, bezpieczeństwie dostaw energii, konkurencyjności i efektywności energetycznej oraz zmniejszeniu wpływu gospodarki na środowisko i klimat – podaje wnp.pl.

W dokumencie przygotowanym przez KIG czytamy, że konieczne jest aby przyjąć  zapisy doktrynalnych postanowień dotyczących wszystkich obszarów bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko na potrzeby opisania Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku, ale na znacznie dłużej. Niezbędnym jest również, aby doktryna energetyczna była realizowana konsekwentnie, niezależnie od zmian politycznych. Energetyka jest bowiem jedną z niewielu branż, gdzie inwestycje planuje się, realizuje i wykorzystuje, przez dekady.

Stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej w sprawie doktrynalnych zapisów polityki energetycznej Polski

FILAR I – SUWERENNOŚĆ ENERGETYCZNA

ENERGIA PIERWOTNA I JEJ ZASOBY

–  relacja zużycia z zasobów własnych i importu oraz rozpoznawanie, ochrona, udostępnianie i eksploatacja z zasadą zachowania własności zasobów surowców energetycznych oraz prymatu ochrony zasobów surowców energetycznych nad pozostałymi sposobami rozwoju.

– wprowadzając miernik uzależnienia energetycznego od dostaw zewnętrznych dla energii pierwotnej nie więcej niż 50% zużycia w kraju, zaś dla energii elektrycznej w ramach europejskiego rynku energii  wprowadzenie wskaźnika mierzącego poziom bezpieczeństwa zasilania i niezależności energetycznej krajów UE, w formule współczynnika wykorzystania wewnętrznych zasobów energetycznych.

FILAR II – BEZPIECZEŃSTWO DOSTAW ENERGII

SYSTEM I WYTWARZANIE ENERGII

–  zasada, iż prymatem zintegrowanego systemu energetycznego jest centralna rola użytkownika energii oraz efektywne i elastyczne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła przede wszystkim w oparciu o zasoby własne, z regułą wspierania innowacyjnych technologii w tym OZE, kogeneracji w kryteriach rynkowych, z równoważonym rozwojem generacji rozproszonej i jasno określoną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo energetyczne i ciagłość dostaw.

FILAR III – KONKURENCYJNOŚĆ I EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

GOSPODARKA I NOWE TECHNOLOGIE

– stymulowanie podwyższania efektywności energetycznej gospodarki, w tym wykorzystanie efektów z kogeneracji oraz zachowanie neutralności technologicznej wytwarzania w warunkach rynkowych, dla osiągnięcia wielowymiarowego komfortu energetycznego przez odbiorców.

FILAR IV – ZMNIEJSZENIE WPŁYWU GOSPODARKI NA ŚRODOWISKO I KLIMAT

CZYSTE POWIETRZE I PRZYJAZNA ENERGETYKA

–  reguła ekologicznej gospodarki oraz obszarów zurbanizowanych efektywnych energetycznie, ograniczanie wpływu gospodarki na środowisko naturalne w logice zrównoważonego rozwoju z wdrożeniem mechanizmów dla wykorzystania energii odpadowej i gospodarki o obiegu zamkniętym dla paliw i produktów po produkcji podstawowej.

 

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.