zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Kolejny rekord sprawności ogniw PV

Strona główna > Archiwa wpisów > Kolejny rekord sprawności ogniw PV

Data
Tagi

Naukowcy z Instytutu Fraunhofera ISE wspólnie z firmą EV Group (EVG) opracowali nowe krzemowe ogniwo wielozłączowe, które może zamienić dokładnie jedną trzecią padającego światła słonecznego w energię elektryczną.

Naukowcy z Instytutu Fraunhofera uzyskali wysoką sprawność konwersji krzemowego ogniwa wielozłączowego z wyjątkowo cienkimi warstwami półprzewodników o grubości 0,02 mm, wiążąc je z krzemowym ogniwem słonecznym. Dla porównania grubość tych warstw jest mniejsza niż jedna dwudziesta grubości ludzkiego włosa.

Zastosowana w ogniwie warstwa GaInP absorbuje światło w zakresie długości fal 300-670 nm, warstwa GaAs absorbuje zakres między 500 a 890 nm, a podstawowa warstwa krzemowa wykorzystuje promieniowanie o długości fal 650-1180 nm.

W listopadzie 2016 roku naukowcy z Instytutu Fraunhofera wraz z ich partnerem przemysłowym EVG uzyskali sprawność ogniwa PV na poziomie 30,2 procent, zwiększając ją do 31,3 procent w marcu 2017 roku. Teraz udało im się jeszcze raz znacznie poprawić absorpcję światła i separację ładunku w krzemie, osiągając w ten sposób nowy rekord sprawność na poziomie 33,3 proc.

Jednak, jak zaznacza Fraunhofer, barierą w wykorzystaniu w przemyśle ogniw wielozłączowych o tak dużej sprawności są relatywnie wysokie koszt ich wytworzenia. Dlatego celem, jaki stawia sobie instytut, jest doprowadzenie opracowania modułów fotowoltaicznych, których sprawność będzie przekraczać 30 proc., a koszty ich produkcji będą akceptowalne na rynku.


Czytaj również:

Grafen w modułach fotowoltaicznych. Polska firma opatentowała przełomowy wynalazek

Ogniwa fotowoltaiczne – nowe technologie

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.