zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Koniec URE w takim kształcie. Nadchodzą spore zmiany

Strona główna > Archiwa wpisów > Koniec URE w takim kształcie. Nadchodzą spore zmiany

Dwóch wiceprezesów URE i harmonogram wprowadzania inteligentnych liczników energii elektrycznej – takie m.in. zmiany zaproponowano w nowelizacji prawa energetycznego. Ministerstwo Energii przygotowało nowelizację ustawy Prawo energetyczne.

Projekt ustawy przewiduje m.in., że kierownictwo Urzędu Regulacji Energetyki (URE) będzie trzyosobowe. Obecnie URE kieruje jednoosobowo prezes. Projekt przewiduje także, że do 31 grudnia 2026 r. 80 proc. liczników energii u odbiorców końcowych mają stanowić liczniki inteligentne – podaje portal wnp.pl.

Projekt ustawy przewiduje zmiany w kilku ważnych obszarach. Proponuje kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii elektrycznej oraz dla zamkniętych systemów dystrybucyjnych.

Poza tym projekt stwarza podstawę prawną dla odzyskiwania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci trakcyjnej w następstwie hamowania pojazdów oraz odbioru energii elektrycznej przez punkt ładowania z pojazdu elektrycznego.

Dodatkowo projekt nowelizacji przewiduje powszechne wprowadzenie inteligentnych liczników prądu. Inteligentne liczniki, w przeciwieństwie do tradycyjnych, nie wymagają wizyty inkasenta – same wysyłają szyfrowane dane o zużyciu energii nawet co 15 minut. Na ich podstawie sprzedawca prądu może wystawiać co miesiąc rachunki za rzeczywiste, a nie prognozowane, zużycie. Zdaniem Ministerstwa Energii do tej pory firmy energetyczne często zawyżały prognozy. Więcej czytaj tutaj.

W uzasadnieniu projektu resortu energii wyliczono korzyści wynikające z wprowadzenia tego typu rozwiązania, m.in. zwiększenie świadomości zużycia energii elektrycznej ; skrócenie czasu do wystawienia faktury czy redukcja kosztów odczytu. W wyniku wprowadzenia systemu zdalnego odczytu odbiorca nie powinien więcej ponosić tzw. opłaty abonamentowej związanej z bezpośrednim odczytem licznika. W związku z wejściem w życie tzw. pakietu zimowego przewiduje się konieczność zwiększonej częstotliwości odczytów liczników. Ponadto jednostkowy koszt odczytu powinien wzrosnąć w przyszłości w stosunku do kosztów instalacji samego licznika – czytamy w uzsadnieniu projektu.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.