zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Magazyny energii – nowy impuls w polskiej elektroenergetyce?

Strona główna > Archiwa wpisów > Magazyny energii – nowy impuls w polskiej elektroenergetyce?

Data
Tagi

Jaki jest kierunek dla magazynów energii w kontekście zabezpieczenia stabilność sieci elektroenergetycznej?

Utrzymywanie rezerw w elektrowniach konwencjonalnych, było do niedawana najlepszą możliwością zabezpieczającą stabilność sieci elektroenergetycznej, niestety jak wskazują eksperci oraz portal Biznes Alert – “takie utrzymanie jest kosztowne i nieobojętne dla środowiska biorąc pod uwagę, że owa rezerwa może nigdy nie być wykorzystana”. To właśnie magazynowanie energii stać ma się kluczem do rozwiązania problemów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.

Magazynowanie energii niezbędne dla dalszego rozwoju polskiej energetyki

Magazynowanie energii (projekty) to także działania podejmowane przez rodzime grupy energetyczne – to zarówno Tauron czy Energa, jak i PGE prowadza działania w tym obszarze . Pierwsza z nich mniej więcej rok temu ogłosiła plany budowy magazynu energii. Z uwagi na to że inwestycja ma charakter pilotażowy będzie to niewielka jednostka o mocy 2 MW i pojemność 500 kWh. System, ma być oddany do użytku w końcówce tego roku. Inwestycja Tauronu jest częścią międzynarodowego programu badawczego związanego z magazynowaniem energii elektrycznej, realizowanego we współpracy m.in. z amerykańskim Electric Power Research Institute.

RAPORT – Akumulatorowe systemy magazynowania energii

Budowę największego, jak do tej pory, magazynu energii w Polsce ogłosiła niedawno Energa. Jednostka będzie miała moc 6 MW i pojemność 27 MWh. Jej uruchomienie przewidziano w drugiej połowie 2019 roku. Oprócz Energii w przedsięwzięcie zaangażowane są Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Hitachi. Inwestycja zlokalizowana jest w pobliżu farmy wiatrowej Bystra pod Pruszczem Gdańskim. Magazyn, działający w trybie hybrydowym, będzie składał się z dwóch zespołów baterii litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Po montażu niezbędnych urządzeń nastąpi roczny okres testów wydajności magazynu, oceniający możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

Jak wskazuje portal Biznes Alert – w państwach takich jak Japonia, Australia, USA, Niemcy, Korea Południowa czy Chiny infrastruktura magazynowania energii jest rozwijana bardzo intensywnie, a obecnie na świecie jest kilkunastu producentów systemów magazynowania.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.