Ministerstwo energii opublikowało w ubiegłym tygodniu analizę dotyczącej koncepcji funkcjonowania klastrów energii. Jak zapowiada resort ma być ona punktem wyjścia do szerokiej dyskusji środowisk zainteresowanych tą formą energetyki rozproszonej.
Jak czytamy w opracowaniu korzyści ekonomiczne z funkcjonowania klastra energii, wynikające z racjonalizacji w obszarze dystrybucji energii, będą mogły przełożyć się na ograniczenie kosztów funkcjonowania zrzeszonych w nich odbiorców: gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego zmniejszając zarazem zagrożenie ubóstwem energetycznym oraz stymulując lokalną gospodarkę gmin, w szczególności na obszarach słabiej zurbanizowanych.
W ocenie autorów ekspertyzy, klastry energii zdają się umiejscawiać OZE we właściwym dla nich miejscu, blisko lokalnych odbiorców. Przy nowym spojrzeniu na organizację sektora dystrybucji,która aktualnie odpowiada jedynie potrzebom ściśle scentralizowanego systemu energetycznego, rodzi się perspektywa uniezależnienia OZE od zewnętrznych systemów wsparcia w dłuższej perspektywie czasowej.
Podkreślają oni, że klaster energii powinien być organizacją kompletną i komplementarną, gdzie strona popytowa jest możliwie najbardziej dopasowana do strony podażowej i odwrotnie Zaznaczają oni również, że aby klastry mogły funkcjonować w sposób prawidłowy należy każdorazowo przygotować zindywidualizowaną strategię biznesową ze szczególnym uwzględnieniem analizy podażowo-popytowej opracowanej w oparciu o krzywe obciążeń odbiorców.
Jak wskazano w opracowaniu Polska dysponuje wystarczającym potencjałem do rozwoju klastrów energii choć wymaga on, zwłaszcza w początkowej fazie, wsparcia finansowego.
Zdaniem wiceministra Andrzeja Piotrowskiego po zapoznaniu się z ekspertyzą oczywista wydaje się potrzeba dalszej wymiany różnych doświadczeń, koncepcji i opinii w tym zakresie.
– Mamy punkt wyjścia z katalogiem informacji i problemów, którego analiza może przyczynić się do wypracowania efektywnego, ale i elastycznego modelu rozwoju klastrów energii w Polsce. Ze względu na pionierski charakter, nawet w skali EU, zamysłu klastrów energii, cenne będzie też świeże, odbiegające od dotychczasowej rutyny spojrzenie na wartości jakie może wypracowywać klaster energii – komentuje wiceminister.
Ministerstwo ogłosiło, że oczekuje na uwagi dla analizy do 30 marca 2017 r.
– “Konsultacje społeczne”, bo tak możemy nazwać przyjętą przez nas formę prezentacji ekspertyzy, będą odpowiedzią na liczne prośby o możliwość złożenia opinii i komentarzy do tego opracowania – dodaje wiceminister. Jednocześnie podkreśla, że wszystkie przesłane materiały merytoryczne Ministerstwo opublikuje na swojej stronie.