zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Miedź i gospodarka obiegowa – wyzwania, szanse i rozwiązania. 5 wniosków z konferencji

Strona główna > Archiwa wpisów > Miedź i gospodarka obiegowa – wyzwania, szanse i rozwiązania. 5 wniosków z konferencji

Europejski Instytut Miedzi i Międzynarodowe Stowarzyszenie Miedzi prowadziło konferencję WRF 19 na temat miedzi i gospodarki obiegowej – wyzwania, szanse i rozwiązania. Oto pięć wniosków, które padły podczas dyskusji.

Po pierwsze, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu gospodarki niskoemisyjnej na miedź  potrzebujemy zarówno wydobycia, jak i recyklingu miedzi. Nowoczesne technologie i rozwiązania wspierające taką gospodarkę są niezbędne do zmierzania w kierunku zrównoważonego rozwoju systemu energetycznego. Zapewne istnieje możliwość zbadania różnych modeli ekonomicznych – na przykład w ramach wspólnej gospodarki, która doprowadziłaby np. do zmniejszenia liczby pojazdów na drogach. Nie zmienia to jednak faktu, że globalne zużycie surowców prawdopodobnie znacznie wzrośnie, a dane Banku Światowego na temat roli minerałów i metali w niskoemisyjnej  gospodarce obecnie i w przyszłości potwierdzają ten proces.

Po drugie, im więcej takich materiałów potrzebujemy, tym ważniejsze staje się ich pozyskiwanie, wykorzystywanie i recykling w sposób zrównoważony. Istnieją różne sposoby, aby to osiągnąć. Przykładowo sposobem na zastąpienie trudno dostępnych surowców (metali ziem rzadkich) jest zastąpienie ich dostępnymi materiałami, takimi jak miedź, które również mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Przykłady na takie zastosowanie to: finansowany ze środków H202020 projekt ReFreeDrive, projekt mający na celu wydłużenie przeciętnego okresu eksploatacji telefonów komórkowych (Fairphone), a także sposób, w jaki nowoczesna europejska huta górnicza i huta Boliden zoptymalizowała swój proces produkcji.

CZYTAJ: Miedź jest siłą napędzającą recykling

Wyzwania i priorytety są różne dla krajów rozwijających się i Europy, dlatego ważne jest, abyśmy dzielili się wiedzą na temat zrównoważonego wydobycia metali i sposobów recyklingu na całym świecie. Istotne jest zapewnienie lokalnym społecznościom korzyści z przemysłu wydobywczego, wytwórczego i recyklingowego, a pracownikom – formalnym i nieformalnym – bezpiecznych warunków pracy.

CZYTAJ: Recykling miedzi. Oszczędność energii i mniejsza emisja CO2

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele miedzi i innych ważnych metali jest w naszym codziennym otoczeniu. Wszyscy zasiadamy z nosem w naszych “miejskich kopalniach”, czyli urządzeniach elektronicznych, gdzie królem jest smartfon. Zapewnienie powrotu tych materiałów z powrotem do łańcucha obrotu jest niezmiernie ważne.  Musimy wspierać różne inicjatywy, które mają na celu zachęcanie do zbierania małych odpadów elektronicznych w Europie. Jedną z inicjatyw mających na celu budowanie potencjału w zakresie zrównoważonego recyklingu w krajach rozwijających się jest Sustainable Recycling Industries.

Światowe Forum Zasobów Naturalnych było również doskonałą okazją, aby dowiedzieć się od innych, jak radzą sobie z wyzwaniami związanymi z gospodarką obiegową. Wiele pomysłów i rozwiązań jest już gotowych. Jako reprezentanci przemysłu miedziowego (Europejski Instytut Miedzi) jesteśmy bardzo zaangażowani w pracę nad odpowiedzialnym zaopatrzeniem w miedź, a nasze wskaźniki recyklingu, w szczególności w Europie, są wysokie. Jest jeszcze wiele do zrobienia przez nas wszystkich, jeśli  poważnie myślimy o budowaniu zrównoważonej przyszłości dla naszej planety.

ZOBACZ: Miedziane instalacje elektryczne. Zobacz, dlaczego warto postawić na miedź

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.