zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ministerstwo Klimatu przygotuje Polską Strategię Wodorową

Strona główna > Archiwa wpisów > Ministerstwo Klimatu przygotuje Polską Strategię Wodorową

Data
Tagi

Opracowywana strategia ma umożliwić m.in. pozyskiwanie unijnych funduszy na nowoczesne rozwiązania technologiczne

Jak poinformował PAP Wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, resort jest w trakcie przygotowania dokumentu strategicznego pt. “Polska Strategia Wodorowa”.

Wodór i OZE. Zastosowanie i jego wpływ na środowisko oraz gospodarkę

Dzięki temu będziemy mieli szansę jako kraj na skorzystanie m.in. z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w nowej perspektywie budżetowej na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jeżeli Komisja Europejska będzie widziała polską aktywność w tym obszarze m.in. poprzez opracowywanie długofalowej polityki, to łatwiej będzie nam przygotować później konkretne programy sektorowe. Jak zaznaczył minister, programy te mogłyby być wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz inne instytucje finansujące i banki komercyjne. Wodór w polskiej gospodarce będzie wykorzystywany w transporcie kołowym i kolejowym, przemyśle i jako tzw. magazyn energii, a Polska mogłaby produkować “zielony” wodór, który będzie pochodził z odnawialnych źródeł energii (np. farmy morskie). O takiej możliwości, tj. produkcji wodoru z farm wiatrowych mówił już podczas ubiegłorocznego Forum Transformacji Energetycznej Józef Węgrecki – członek zarządu PKN Orlen.  Przedstawiciel zarządu PKN Orlen, deklarował także, że budowa pierwszych stacji tankowania pojazdów na wodór ruszyć może w Polsce najpóźniej w 2021 roku. PKN Orlen, prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie produkcji wodoru dużej czystości (99,99 procent wodoru), jaki może być stosowany w ogniwach paliwowych. Jak zaznacza dr Grzegorz Maśloch, członek rady programowej Stowarzyszenia na rzecz efektywności im. prof Krzysztofa Żmijewskiego, krajem który już “postawił” na wodór jest Korea Południowa. Kraj koncentrować ma się na gospodarce wodorowej, od samochodów po inteligentne miasta. Południowokoreańskie firmy na czele z Hyundai, zaczęły zmierzać w kierunku stworzenia “społeczeństwa napędzanego wodorem” (ang. hydrogen-fueled society).

Droga droga do samochodów wodorowych w Polsce

Wodór jako paliwo do pojazdów ma wiele zalet przede wszystkim ze względów środowiskowych. Jego praktycznie nieograniczone zasoby oraz możliwość pozyskiwania z różnych źródeł jest niewątpliwie korzystne, jednak już dzisiaj należy odpowiedzieć na wyzwania rodzącego się sektora wodorowego w tym m.in koszty wytwarzania. Obecnie wytwarzanie energii z wodoru jest drogie, choć ten koszt  jak podaje MAE ma spaść o 30 procent do 2030 roku dzięki spadkowi cen energii ze źródeł odnawialnych z jednej strony i rozwojowi produkcji wodoru z drugiej. MAE przekonuje, że polityka wodorowa wymaga daleko idącej koordynacji w celu przyspieszenia rozwoju branży, więc zalecana jest odpowiednia strategia rządowa.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.