zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki

Strona główna > Archiwa wpisów > Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki

Data
Tagi

Ponad 30 podmiotów związanych z branżą morską i energetyczną, w tym Europejski Instytut Miedzi, ponad pół roku temu zawarło porozumienie, którego celem jest efektywne wsparcie rozwoju sektora energetyki morskiej w Polsce.

Sygnatariuszami Porozumienia są polskie firmy z sektora przemysłu morskiego, stalowego, elektrotechnicznego, reprezentujące m.in. branżę stoczniową, hutniczą, kablową, projektową, a także firmy z branże energetycznej oraz organizacje branżowe reprezentujące interesy przemysłu morskiego i energetyki morskiej.

25 stycznia 2017 roku upubliczniono list złożony na ręce wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. W liście sygnatariusze zaapelowali o ustanowienie rządowego programu działań, mającego na celu długofalowy i stabilny rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w oparciu o lokalnych łańcuch dostaw. Wnioskują oni przyjęcie przez rząd celu strategicznego na poziomie 6 GW w morskich farmach wiatrowych do roku 2030.

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej 22 lutego br. we współpracy z partnerami branżowymi, zorganizowała międzynarodową konferencję, podczas której dyskutowano o potencjale morskiej energetyki wiatrowej (MEW) na rozwój polskiej gospodarki.

Jak czytamy na stronach FNEZ dyskusja przeprowadzona podczas konferencji potwierdziła, że rozwój projektów morskich farm wiatrowych (MFW) oraz krajowej produkcji na rynek morskiej energetyki stał się faktem. Potencjał 6 GW dla MFW do roku 2030, oszacowany przez FNEZ w 2013 r. i potwierdzony w kolejnych raportach eksperckich (McKinsey & Company), jest możliwy do osiągnięcia i przyczyni się do rozwoju i wzrostu konkurencyjności polskiego przemysłu energetyki morskiej.

Krajowe stocznie mają zdolności produkcyjne wież i fundamentów i mają potencjał wzrostu produkcji. Polskie statki budowlane morskich konstrukcji obsługują zagraniczne projekty morskich farm wiatrowych. Zapotrzebowanie na nowe statki sięga kilkudziesięciu sztuk. Polskie kable morskie zostały wykorzystane na ponad 70% istniejących morskich farm wiatrowych

22 sierpnia br. w Gdyni odbędzie się kolejne spotkanie Sygnatariuszy Porozumienia Przemysłu Energetyki Morskiej, poświęcone prezentacji dotychczasowych działań i dyskusji nt. planów związanych z promocją rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Jak czytamy na wnp.pl obecnie w Polsce realizowane są dwa projekty wiatrowych farm morskich o łącznej mocy 2,2 GW. Chodzi o projekty PGE Energia Odnawialna i Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III, w przypadku którego w lipcu ub. roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ) wydała pierwszą decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zabudowy.

Czytaj także: Przewodnik po technologiach smart grids w sieciach dystrybucyjnych

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.