zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego wykluczy finansowanie paliw kopalnych od końca 2021 r.

Strona główna > Archiwa wpisów > Nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego wykluczy finansowanie paliw kopalnych od końca 2021 r.

Zgodnie z przyjętą nową polityką kredytowania energetyki Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zaprzestanie finansowania inwestycji związanych ze spalaniem paliw kopalnych od końca 2021 r.

Taką informację podała instytucja wskazując, że EBI wesprze inwestycje w działania na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju środowiska o wartości 1 bln euro do 2030 r. a od końca 2020 r. finansowanie z banku będzie musiało realizować cele Porozumienia Paryskiego. Bank UE jest europejskim bankiem klimatycznym od wielu lat i jak wskazują eksperci pełni on rolę swoistego “drogowskazu” dla komercyjnych instytucji bankowych i ubezpieczeniowych w Europie. Jak podkreśla EBI, przestaje on finansować paliwa kopalne i uruchomia najbardziej ambitną strategię inwestycyjną w dziedzinie klimatu spośród wszystkich publicznych instytucji finansowych.

Finansowanie transformacji energetycznej wymaga uporządkowania i systemowego podejścia do finansów

Nowa polityka kredytowania dla energetyki zawiera pięć filarów dla przyszłego zaangażowania EBI w sektorze:

  • nadanie priorytetowego znaczenia efektywności energetycznej w celu wsparcia nowego celu UE w ramach dyrektywy UE w sprawie efektywności energetycznej;
  • umożliwienie dekarbonizacji energetyki poprzez zwiększone wsparcie dla technologii niskoemisyjnych lub bezemisyjnych, w celu osiągnięcia 32% udziału energii odnawialnej w całej UE do 2030 r.;
  • zwiększenie finansowania zdecentralizowanej produkcji energii, innowacyjnego magazynowania energii i elektromobilności;
  • zapewnienie inwestycji sieciowych niezbędnych dla nowych, nieciągłych źródeł energii, takich jak wiatr i energia słoneczna, a także wzmocnienie transgranicznych połączeń międzysystemowych;
  • zwiększenie wpływu inwestycji wspierających transformację energetyczną poza UE.

Jak wskazało kierownictwo EBI (Wiceprezes EBI ds. energetyki Pan Andrew McDowell),  po długich dyskusjach osiągnięto kompromis w celu zakończenia finansowania przez EBI projektów dotyczących paliw kopalnych (węgiel i gaz) , począwszy od końca 2021 roku. Rada Dyrektorów EBI zatwierdziła też nową strategię działań na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego. Jak wskazano w komunikacie, na dwa tygodnie przed konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Madrycie decyzje te stanowią ważny sygnał dla świata, że Unia Europejska i EBI, zobowiązują się do uruchomienia inwestycji na niespotykaną dotąd skalę w celu wsparcia projektów działań na rzecz klimatu na całym świecie.

Transformacja w stronę czystej energii nie obejdzie się bez miedzi. Oto dlaczego

EBI zobowiązał się też współpracować z Komisją Europejską w celu wspierania inwestycji z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Bank będzie mógł sfinansować do 75% kosztów kwalifikowanych projektów z krajów objętych finansowaniem z tego funduszu oraz będzie udzielał wsparcia doradczego.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.